Głównym zadaniem zasilacza komputerowego ATX jest zmiana napięcia przemiennego na stabilne napięcie stałe. Ten element jest niezbędny do prawidłowej pracy płyty głównej, procesora, karty graficznej i innych podzespołów. W większości przypadków zasilacz komputerowy kształtem przypomina kostkę. Ma wbudowane wejście na przewód przeznaczony do podłączania do sieci domowej oraz kable zasilające poszczególne podzespoły komputerowe. Zasilacze ATX ze względu na swoje parametry elektryczne są chętnie wykorzystywane również do innych celów, np. do prototypowania. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?
Wybrane elementy komputera wymagają zasilania cechującego się różnym napięciem. W przeciwnym wypadku mogą nie działać prawidłowo, a nawet ulec uszkodzeniu. Napięcie jest precyzyjnie ustalane dzięki wspólnej masie, określanej jako COM. Co ciekawe, największe natężenie prądu jest uzyskiwane przy napięciu 3,3 V, średnie przy 5 V, a najmniejszy przy napięciu 12 V. Aby się dowiedzieć, jaka jest maksymalna wydajność konkretnego zasilacza, należy zapoznać się z instrukcją obsługi.
Zasilacze komputerowe ATX znajdziesz w ofercie sklepu Botland.
Zdecydowana większość zasilaczy ATX jest wyposażona w kilka zabezpieczeń. Jednym z nich jest zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Równie ważna jest ochrona przeciwzwarciowa i przeciwprzeciążeniowa. Z kolei kompatybilność elektromagnetyczną gwarantują tak zwane pasywne korektory PFC.
Podłączenie poszczególnych podzespołów do zasilacza komputerowego jest stosunkowo proste ze względu na różny rodzaj wtyków.
Warto też pamiętać, że zasilacz do prawidłowego działania wymaga zwarcia do masy poprzez czarny przewód.
Wybrane modele zasilaczy mają certyfikat informujący użytkownika o ich sprawności, a co za tym idzie, kulturze pracy. Urządzenia są testowane pod 20%, 50% i 100% obciążeniem. W przypadku podstawowych egzemplarzy sprawność zazwyczaj zawiera się w przedziale od 80 do 85%. Bardziej zaawansowane cechują się sprawnością wynoszącą około 90%, natomiast topowe modele, często opisane jako 80 Plus Titanium, mają sprawność powyżej 93%. Pośrednio na sprawność zasilaczy ma również wpływ rodzaj chłodzenia. Wersje cechujące się dużą mocą są wyposażone w wentylator, którego zadaniem jest stabilizowanie temperatury. Z kolei podstawowe urządzenia mają wbudowane chłodzenie pasywne, które jest praktycznie bezgłośne, jednak mniej efektywne od aktywnego.