Akumulatory Li-Fe

Akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy jest bardzo podobny do akumulatora litowo-jonowego, dlatego wiele osób ich nie rozróżnia. W praktyce jednak są to dwa odrębne ogniwa. W pewnym sensie można stwierdzić, że akumulator Li-Fe jest następcą akumulatora Li-Ion. Jego największą zaletą jest stabilne i bezpieczne działanie w szerokim zakresie temperatury. Ponadto wyróżnia się zdecydowanie większą liczbą cykli ładowania i rozładowania niż akumulator litowo-jonowy. Ogniwa Li-Fe są coraz częściej wykorzystywane w automatyce, m.in. ze względu na dłuższą żywotność.

Akumulatory Li-Fe znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Charakterystyka ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych

Zasada działania akumulatorów Li-Fe polega na odwracalnych reakcjach elektrochemicznych z wykorzystaniem jonów litu. Budowa opisywanego ogniwa opiera się o grafitową anodę, której głównym zadaniem jest przechowywanie jonów litu podczas uzupełniania energii. Z kolei katoda jest wykonana z żelaza i fosforu. Do produkcji akumulatorów Li-Fe użyto zdecydowanie mniej toksycznych materiałów niż w przypadku ogniw Li-Ion. Jakie są główne cechy ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych?

  • W automatyce jedną z kluczowych kwestii jest zasilanie. To właśnie od niego zależy charakterystyka pracy urządzeń lub układów. Opisywane ogniwa cechują się napięciem 3,2 V lub 3,3 V. Minimalna bezpieczna wartość wynosi 2,5 V, a maksymalna 3,65 V.
  • Z kolei energia specyficzna tych ogniw zawiera się w zakresie od 90 do 120 Wh/Kg. Liczba cykli ładowań waha się od 1000 do 10000. Tak duża różnica wynika m.in. z temperatury, w której dane ogniwo będzie pracować.
  • Jedną z kluczowych różnic między akumulatorami Li-Fe, a Li-Ion jest maksymalna bezpieczna temperatura pracy. W przypadku tych pierwszych wynosi aż 270℃, natomiast graniczna wartość w przypadku ogniw litowo-jonowych to 150 ℃. Powyżej tej temperatury, ryzyko zapłonu, a nawet eksplozji jest bardzo duże. Tak duża tolerancja na wysoką temperaturę w przypadku ogniw Li-Fe sprawia, że wyróżniają się uniwersalnością i szerokim zastosowaniem.

Pomimo podobnej budowy, różnice między akumulatorami litowo-jonowymi a litowo-żelazowo-fosforanowy są znaczące. W automatyce opisywane ogniwa idealnie nadają się do bezpiecznego i stabilnego zasilania silników elektrycznych.

Co jeszcze warto wiedzieć o ogniwach Li-Fe?

Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe wyróżniają się brakiem efektu pamięci, dzięki czemu można uzupełniać nich energię w każdym momencie. Ponadto w trakcie eksploatacji nie tracą swojej pojemności, co jest ich dodatkowym atutem. W automatyce ogniwa Li-Fe współpracują z systemami typu BMS. Ich głównym zadaniem jest stabilizowanie napięcia, a także zapobieganie nadmiernemu naładowaniu i rozładowaniu akumulatora. BMS zapewnia większą kontrolę i przede wszystkim bezpieczeństwo. Do czego jeszcze można wykorzystać akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe?

  • Jedną z branż, która szczególnie potrzebuje stabilnego i bezpiecznego zasilania, jest motoryzacja. Pojazdy hybrydowe i w pełni elektryczne muszą być całkowicie bezpieczne, bez względu na panujące warunki, dlatego w nowych samochodach instaluje się ogniwa tego typu.
  • Kolejną branżą, która wykorzystuje ogniwa Li-Fe, jest medycyna. Akumulatory zasilają różnego rodzaju urządzenia medyczne, które muszą pracować stabilnie i przede wszystkim bezawaryjnie.

Ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe, ze względu na swoje właściwości, są coraz częściej spotykane w różnych branżach. Wraz z rozwojem technologii, zyskują nowe zastosowania. Szukając stabilnego źródła zasilania, które może bezpiecznie działać nawet w bardzo wysokich temperaturach, warto postawić na nowoczesne akumulatory Li-Fe.