Baterie pastylki

Popularne pastylki, nazywane także bateriami guzikowymi są niezwykle często montowane w przenośnych urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Ich popularność wynika m.in. z niewielkich rozmiarów i stosunkowo wysokiej wydajności. Niestety nie ma jednego ustandaryzowanego sposobu oznaczania tych baterii, ponieważ praktycznie każdy producent stosuje swoje oznaczenia. Napięcie nominalne baterii pastylkowych wynosi 1,5 V lub 3 V, z kolei ich pojemność jest uzależniona od konkretnego modelu. Co warto wiedzieć o bateriach tego typu?

Baterie pastylkowe – informacje w pigułce

W ogniwach litowo-manganowych występuje katoda w postaci sproszkowanego dwutlenku manganu. Funkcję anody pełni lit, natomiast elektrolit występuje w postaci organicznej. Energia elektryczna oddawana przez baterie tego typu jest wytwarzana dzięki reakcjom chemicznym opierającym się na utlenianiu litu. W trakcie tego procesu nie powstają żadne gazy. Jakie są największe zalety baterii litowo-manganowych?

Baterie pastylki znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

  • Pierwszą z nich jest wysoka odporność na zróżnicowaną temepraturę, która sprawia, że baterie tego tychu charakteryzują się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem. Zakres temperatury roboczej, w zależności od konkretnego producenta, może wahać się od -40°C do nawet +65°C. 
  • Kolejną istotną zaletą jest wysoka gęstość energii, wynosząca nawet 270 Wh/kg. Ta cecha umożliwia znaczącą redukcję masy i rozmiaru ogniwa.

Baterie litowo-manganowe charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem samorozładowania. W praktyce oznacza to, że można je bezpiecznie przechowywać nawet przez 10 lat. Pojemność ogniw tego typu to około 300 mAh, choć na rynku bez trudu można znaleźć baterie cechujące się zarówno mniejszą, jak i nieco większą pojemnością.

Co jeszcze warto wiedzieć o bateriach pastylkowych?

Opisywane ogniwa są wykorzystywane m.in. jak źródło zasilania zegarków, glukometrów, pilotów, aparatach słuchowych i innych urządzeń. Ponadto instaluje się je w komputerach stacjonarnych, a dokładnie na płycie głównej, gdzie pełnią funkcję podtrzymującą pamięć BIOSu. Baterie pastylkowe zasilają również praktycznie wszystkie moduły zegarów RTC (współpracujących m.in. z minikomputerem Rasspberry Pi). Wykorzystuje się je także w prostych i zaawansowanych centralach alarmowych i w wielu innych miejscach. Ogniwa litowo-manganowe z serii CR cechują się bardziej intuicyjnym oznaczeniem. W przypadku baterii oznaczonych jako CR2032 ich średnica wynosi dokładnie 20 mm, natomiast grubość to 3,2 mm. Przed wyborem konkretnego ogniwa warto dokładnie upewnić się, czy będzie pasowało do naszego urządzenia.