Zasilacze awaryjne UPS

Głównym zadaniem zasilacza awaryjnego UPS jest dostarczanie energii do podłączonych urządzeń w momencie przerwy w dostawie zasilania. Ponadto, sprzęt tego typu odetnie zasilanie w momencie, gdy parametry prądu będą nieprawidłowe. Zasilacze awaryjne charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem. W praktyce można podłączyć je do wszystkich urządzeń, które w przypadku nagłego odcięcia zasilania mogą zostać uszkodzone. W sytuacji, gdy używamy zasilacza, użytkownik ma czas nie tylko na zapisanie postępów w pracy, ale również bezpieczne wyłączenie urządzenia np. komputera.

Krótka charakterystyka zasilaczy awaryjnych UPS

W momencie, w którym zasilacz awaryjny wykryje nieprawidłowości w działaniu sieci elektrycznej, natychmiast odłącza zasilanie i zaczyna je samodzielnie dostarczać. Wykorzystuje do tego wbudowany akumulator. Czas potrzebny na przełączenie jest jednym z najważniejszych parametrów urządzeń tego typu. Jest to szczególnie ważne w przypadku serwerów i innych sprzętów wrażliwych na zmiany w zasilaniu. W zależności od konkretnego modelu ten czas zawiera się w zakresie od 2 do 10 ms. Oczywiście im jest krótszy, tym mniejsza szansa na to, że podłączone urządzenia będą działały nieprawidłowo. Co jeszcze warto wiedzieć o zasilaczach awaryjnych UPS?

  • Praktycznie każde urządzenie tego typu jest wyposażone w falownik. Jego głównym zadaniem jest zamiana napięcia stałego, które płynie z akumulatora, na przemienne. W tak zwanym trybie czuwania akumulator może być ładowany prądem o stosunkowo niskim natężeniu. W momencie, gdy bateria zostanie całkowicie naładowana, wówczas pracuje wyłącznie sterownik. To właśnie on zarządza całym układem i w razie potrzeby przełącza zasilanie. 

Takie rozwiązanie charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji, natomiast korzyści, jakie otrzymują użytkownicy, są nieporównywalnie większe.

Parametry techniczne zasilaczy awaryjnych

Zasilacze awaryjne UPS znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Na rynku można znaleźć szeroki wybór zasilaczy, które różnią się od siebie m.in. wydajnością prądową, a co za tym idzie, zastosowaniem. Podstawowe modele charakteryzują się wydajnością rzędu około 1,5 A. Dla bardziej wymagających zastosowań wykorzystuje się przetwornice o wydajności 5 A, a nawet 8 A.

  • Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest moc nominalna, która w większości przypadków zawiera się w zakresie od 360 do 2000 W, choć na rynku można znaleźć modele cechujące się jeszcze większą mocą.

Dla wygody użytkownika niektórzy producenci montują w swoich urządzeniach wyświetlacze. Ponadto, wybrane modele mają wbudowane złącza komunikacyjne typu RS-232, USB typu B lub RJ-45. Dzięki nim można zarządzać zasilaczem awaryjnym z poziomu komputera.

Systemy zabezpieczające

Zasilacze awaryjne UPS są wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia. Jednym z nich jest ochrona przed przeciążeniem, kolejne to zabezpieczenie przed przeładowaniem. Wysokiej klasy zasilacze awaryjne są wyposażone także w zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem. Ponadto, dzięki wbudowanemu wentylatorowi, zasilacz cały czas pracuje w stabilnej temperaturze. Takie połączenie sprawia, że urządzenia tego typu cechują się długą żywotnością i bezproblemowym działaniem. W przypadku całkowitego rozładowania akumulatora czas potrzebny do jego naładowania wynosi około 8 godzin. Warto jednak pamiętać, że im baterie cechują się wyższą pojemnością, tym czas potrzebny na uzupełnienie energii będzie dłuższy. Waga zasilaczy jest w dużej mierze uzależniona od ich mocy i rodzaju akumulatora. Najczęściej spotykane modele ważą od około 4 do około 12 kg.