Baterie 9V (6F22)

Baterie typu 6F22 swoją popularność zyskały dzięki stosunkowo niskiej cenie i wszechstronnemu wykorzystaniu. Ich napięcie nominalne wynosi 9V. Ogniwa tego typu występują w trzech wersjach, które różnią się od siebie parametrami. Pierwsza z nich to standardowe baterie cynkowo-węglowe. Druga to ogniwa typu long life, oznaczone jako 6FL22, natomiast trzecia, najbardziej wydajna wersja to baterie alkaliczne oznaczone jako 6LR61.

Co warto wiedzieć o bateriach typu 6F22?

Wszystkie wersje opisywanych ogniw są wyposażone w wytrzymałą obudowę typu power pack 3 (PP3), gwarantującą bezpiecznie użytkowanie. Standardowy rozmiar baterii to 48,5 mm długości, 26,2 mm szerokości i 17 mm wysokości. Z kolei waga to około 46 g. Czym różnią się od siebie poszczególne wersje?

  • Jedną z najważniejszych różnic jest pojemność, która bezpośrednio przekłada się na długość działania ogniwa. Standardowe baterie cynkowo-węglowe cechują się pojemnością na poziomie około 400 mAh. Z kolei wersje alkaliczne osiągają pojemność nawet 550 mAh. Baterie 6FL22, czyli modele long life charakteryzują się długą żywotnością, wynoszącą nawet 10 lat.

Na rynku można również znaleźć baterie alkaliczne 6LR61 przeznaczone do pracy w szczególnie trudnych warunkach. Szeroki zakres temperatury roboczej gwarantuje stabilne działanie zarówno w trakcie gorącego lata, jak i mroźnej zimy. Wybrane modele mogą bezpiecznie pracować w temperaturze od -20℃ aż do +54℃.

Baterie 9V (6F22) znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Dodatkowe informacje o bateriach 9V

Baterie dziesięciowoltowe służą m.in. do zasilania różnego rodzaju urządzeń elektrycznych i elektronicznych, takich jak latarki, zegarki, kalkulatory, piloty, mierniki i wiele innych. Ponadto świetnie sprawdzają się w projektach cechujących się dużym poborem mocy. Baterie cynkowo-węglowe różnią się od alkalicznych także budową. W przypadku tych pierwszych rolę elektrolitu odgrywa chlorek amonu, zaś w ogniwach alkalicznych jest to wodorotlenek potasu. W większości przypadków baterie 9V są zbudowane z 6 ogniw typu AAAA.

  • Baterie alkaliczne mają katodę w postaci sproszkowanego tlenku manganu. Z kolei anoda to nic innego jak sproszkowany cynk.
  • Ogniwa cynkowo-węglowe mają katodę w postaci pręta węglowego, którego zewnętrzną powłokę stanowi dwutlenek manganu, natomiast anoda jest wykonana z cynku.

Baterie 9V idealnie sprawdzają się w trakcie projektowania. Ponadto są wykorzystywane również w celach edukacyjnych. Dzięki łatwemu łączeniu przewodów z obwodem, osoby początkujące mają szansę nauczyć się podstawowych praw dotyczących energii elektrycznej.