Akumulatory Li-Ion

W skład ogniwa litowo-jonowego wchodzi m.in. węgiel porowaty, który odgrywa rolę anody. Z kolei katoda jest w większości przypadków tlenkowo-kobaltowa. Funkcję elektrolitu pełnią sole litowe, które ze względu na swoją rozpuszczalność, umożliwiają sprawne ładowanie. W momencie, gdy podłączymy napięcie do akumulatora, wówczas sole litu zaczynają się przemieszczać pomiędzy wszystkimi elektrodami. Ogniwa tego typu zostały wprowadzone do masowej produkcji w 1991 roku, razem z kamerami Sony –  japońskiego giganta w branży technologicznej. W kolejnych latach nastąpił gwałtowny wzrost produkcji akumulatorów litowo-jonowych i prowadzono dalsze badania nad rozwojem tej technologii. 

Ogniwa litowo-jonowe – najważniejsze informacje w pigułce

Ogniwa litowo-jonowe są obecnie wykorzystywane nie tylko w laptopach, smartfonach, power bankach i latarkach, ale również w urządzeniach budowlanych, sprzęcie turystycznym, rowerowym, w branży samochodowej i wielu innych. Szerokie zastosowanie wynika m.in. ze stosunkowo dużej pojemności w porównaniu do rozmiaru ogniwa, a także z prostej eksploatacji. Akumulatory litowo-jonowe cechują się brakiem efektu pamięci, dzięki czemu można je ładować bez względu na ich stan.

Akumulatory Li-Ion znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

  • Opisywane ogniwa niezwykle często można spotkać w wersji cylindrycznej o długości około 65 mm i średnicy około 18 mm. Opisywany typ przyjął nazwę 18650 i cechuje się napięciem wynoszącym 3,6 V. Pojemność takiego ogniwa może wynosić nawet 3500 mAh. Charakterystyka prądu, jaki mogą oddawać akumulatory tego typu różni się ze względu na budowę, a także strukturę chemiczną.
  • Ogniwa 18650 można łączyć w dwojaki sposób. Pierwsza metoda to łączenie szeregowe, które pozwala uzyskać wyższe napięcia. W taki sposób są zbudowane m.in. akumulatory pojazdów hybrydowych. Drugi sposób to połączenie równoległe, które umożliwia uzyskanie takiego samego napięcia, ale o wyższej pojemności. Ta metoda jest wykorzystywana m.in. podczas produkcji power banków. W pierwszym i drugim przypadku liczba ogniw jest nieograniczona.

Możliwości zastosowania technologii litowo-jonowej są ogromne, dlatego obecnie wiele urządzeń jest zasilanych ogniwami tego typu (lub pokrewnymi). Mogą być swobodnie używane do zasilania układów wykorzystujących minikomputer Arduino, a także w przypadku innych projektów, takich jak np. zdalnie sterowane roboty.

Żywotność akumulatorów litowo-jonowych

Wszystkie akumulatory są podatne na starzenie, także opisywane ogniwa Li-Pol, jednak w ich przypadku wszystko zależy od intensywności eksploatacji oraz prawidłowego użytkowania. Choć akumulatory tego typu w większości sytuacji są zabezpieczone przed głębokim rozładowaniem, to dobrą praktyką jest ponowne uzupełnianie energii, gdy ogniwo jest rozładowane w około 80%. Ta metoda zdecydowanie przedłuży ich żywotność.

  • Oczywiście kolejną, bardzo istotną kwestią jest liczba cykli. Im jest większa, tym żywotność akumulatora będzie krótsza. Objawia się stopniowym spadkiem pojemności, a co za tym idzie, wydajności akumulatora.
  • W sytuacji, gdy akumulator nie będzie używany przez dłuższy czas, pod żadnym pozorem nie można pozostawiać go w pełni rozładowanego. Najlepszą metodą jest naładowanie ogniw do około 60%. W takim przypadku mamy pewność, że po dłuższej przerwie akumulator będzie nadal działał.

Akumulatory litowo-jonowe, oprócz długiej żywotność i pojemności, cechują się także stosunkowo krótkim czasem ładowania. Obecnie wielu producentów udoskonala swoje ładowarki. Urządzenia tego typu mogą w bezpieczny sposób w pełni naładować akumulator dwa, a nawet trzy razy szybciej niż standardowe modele.