Baterie C (R14)

Choć trudno w to uwierzyć, pierwsza bateria powstała już w 1800 roku. Od tamtej pory ulegała wielu modyfikacjom i ulepszeniom, dzięki którym obecnie stanowi niezwykle popularne i relatywnie niedrogie źródło energii. Choć baterie typu C (R14 lub LR14) nie są tak często spotykane jak „paluszki” (AA) lub „małe paluszki” (AAA), to ze względu na swoją pojemność są nierzadko wykorzystywane przez producentów różnego rodzaju urządzeń. Opisywane ogniwa cechują się napięciem nominalnym 1,5 V.

Baterie C (R14) znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Co warto wiedzieć o bateriach typu C (R14)?

Obudowy urządzeń codziennego użytku zazwyczaj nie pozwalają na montaż dużych baterii. Postępujący minimalizm sprawia, że producenci instalują ogniwa cechujące się jak najmniejszymi rozmiarami. Jednak w przypadku gdy sprzęt pozwala na instalację większego ogniwa, wówczas można z powodzeniem wykorzystywać baterie C (R14 lub LR14). W obu przypadkach ich wymiary to 50 mm długości i 26,2 mm średnicy. Z kolei waga to około 67 g. Opisywane ogniwa występują w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to baterie cynkowo-węglowe, natomiast druga to ogniwa alkaliczne.

  • Ogniwa cynkowo-węglowe, ze względu na umiarkowaną wydajność, cechują się ograniczonym zastosowaniem. Najlepiej sprawdzają się jako źródło zasilania urządzeń, które wykazują niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Taka bateria składa się m.in. z grafitowego rdzenia, którego zewnętrzną warstwę stanowi tlenek manganu. W cynkowej obudowie znajduje się również specjalna pasta elektrolityczna, w skład której wchodzi tlenek amonu.
  • Z kolei ogniwa alkaliczne mogą zasilać sprzęt, który stale lub cyklicznie wymaga dostarczania większej energii. Ponadto charakteryzują się szerokim zakresem temperatury roboczej, dzięki czemu można je wykorzystywać w praktycznie każdych warunkach.

Wybrane modele baterii w rozmiarze C (LR14) mogą być bezpieczne przechowywane nawet przez 10 lat.

Zastosowanie baterii w rozmiarze C

Gdy tylko rozmiar obudowy urządzenia na to pozwala, warto instalować większe baterie, które zapewniają zdecydowanie dłuższe działanie. Nie trudno znaleźć ogniwa, które charakteryzują się pojemnością rzędu 8000 mAh. Baterie tego typu świetnie sprawdzą się jako stabilne i wydajne źródło zasilania urządzeń, z których korzystamy na co dzień, takich jak piloty i zegary wyposażone w wyświetlacze. Baterie cynkowo-węglowe i alkaliczne są jednorazowego użytku. Do ogniw alkalicznych, w których funkcję elektrolitu pełni wodorotlenek potasu można kupić specjalne ładowarki, jednak należy wspomnieć, że urządzenia tego typu charakteryzują się ograniczoną użytecznością.