Ładowarki Li-Ion

Ogniwa litowo-jonowe charakteryzują się niezwykle wszechstronnym wykorzystaniem. Ze względu na długą żywotnością i niewielką utratę pojemności w trakcie eksploatacji używa się ich w elektronice i robotyce. Proces ładowania takich ogniw składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest tak zwane ładowanie wstępne. Drugi etap jest określany jako aktywacja. W trakcie kolejnego ładowarka pracuje ze stałym, stabilizowanym napięciem i natężeniem prądu.

Krótko o ładowarkach Li-Ion

Ogniwa litowo-jonowe w postaci cylindrycznej cechują się zróżnicowaną pojemnością zawierającą się w zakresie od 800 do ponad 3000 mAh, jednak w każdym modelu napięcie jest takie same i wynosi 3,7 V. Na rynku można znaleźć ładowarki umożliwiające jednoczesne uzupełnianie energii w dwóch, czterech, a nawet sześciu ogniwach. Wybrane modele są wyposażone w funkcję reaktywacji głęboko rozładowanych ogniw. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku jest to możliwe. Ponadto, niektóre ładowarki pozwalają na dokładny pomiar rezystancji wewnętrznej ogniwa, dzięki czemu można określić kondycję baterii.

Ładowarki Li-Ion znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Zabezpieczenia ładowarek Li-Ion

Profesjonalne ładowarki są wyposażone m.in. w wyświetlacz umożliwiający odczyt wszystkich najważniejszych parametrów. Ponadto, wbudowane zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe, przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe gwarantuje długą żywotność i bezpieczne użytkowanie urządzenia. Wybrane ładowarki są także wyposażone w zabezpieczenia przed nieprawidłowym włożeniem ogniw (odwrotną polaryzacją) oraz przed zbyt wysoką temperaturą.