Zasilacze dogniazdkowe

Kluczem do wybrania odpowiedniego zasilacza dogniazdkowego jest znajomość parametrów określonych przez producenta urządzenia, które zamierzamy zasilać. Równie ważny jest rodzaj końców, które mogą się od siebie różnić nie tylko wielkością, ale także kształtem. Zasilacze dogniazdkowe charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem. Na rynku dostępne są modele współpracujące z urządzeniami mobilnymi, laptopami oraz minikomputerami Odroid, Raspberry Pi, Sparky Banana Pi i Pine 64 i innym sprzętem.

Najważniejsze parametry zasilaczy dogniazdkowych

Wybór odpowiedniego zasilacza gwarantuje stabilne i przede wszystkim bezpieczne działanie zasilanego urządzenia. Czym powinien charakteryzować się wysokiej jakości zasilacz?

  • Jedną z kluczowych funkcji jest stabilizowanie napięcia i natężenia prądu. Im konkretny model zasilacza będzie robił to dokładniej, tym mniejsza szansa na uszkodzenie podłączonego sprzętu.
  • Kolejną istotną kwestią jest zabezpieczenie użytkownika przed porażeniem prądem. Zasilacze muszą spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa obowiązujące w Unii Europejskiej. Obudowa powinna być wykonana z solidnych materiałów gwarantujących długą żywotność.
  • Aby uchronić podłączone urządzenia przed nagłymi skokami napięcia, które mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego uszkodzenia sprzętu, zasilacz musi izolować napięcia sieciowe od sygnału wyjściowego.

Producenci urządzeń elektrycznych i elektronicznych podają dokładne parametry zasilania, które znajdują się m.in. w instrukcji obsługi. Na podstawie tych informacji należy wybierać zasilacze dogniazdkowe. W przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzenie sprzętu lub w najlepszym razie nieprawidłowe działanie.

Zasilacze dogniazdkowe znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Rodzaje końcówek

Kolejną niezwykle ważną cechą jest wspomniana wcześniej końcówka, a tak naprawdę jej parametry fizyczne. Część zasilaczy jest wyposażonych w końcówkę typu DC, jednak w obrębie tego oznaczenia można rozróżnić kilka rodzajów wtyków. 

  • Najmniejszy to DC 2.5×0.7 mm, nieco większy to DC 2.5×0.8 mm. Następna grupa końcówek cechuje się następującymi rozmiarami DC 3.5×1.3 mm oraz DC 4.4×1.6 mm.
  • Drugą grupą końcówek są różne standardy USB. W przypadku urządzeń mobilnych i minikomputerów Rassberry Pi wykorzystuje się zasilacze z wtykiem microUSB. Z kolei nowoczesne urządzenia mają wbudowane gniazdo USB typu C w standardzie 3.0 lub 3.1. Takie oznaczenie informuje m.in. o wysokiej wydajności prądowej. Na rynku znajdziemy także zasilacze z końcówką USB A+C i A. Ponadto, dostępne są wersje z kilkoma końcówkami umożliwiającymi zasilanie kilku urządzeń.
  • Urządzenia produkowane przez firmę Apple są zasilane zasilaczami z wtykiem typu Lightning. Ten standard jest unikalny dla przedsiębiorstwa z Cupertino i zapewnia bezpieczne zasilanie smartfonów i tabletów z logiem nadgryzionego jabłka.
  • Na rynku można również spotkać zasilacze dogniazdkowe z wtykami typu krokodylki oraz z przewodami ze zdjętą izolacją. W przypadku tych drugich użytkownik może samodzielnie zamontować końcówkę.
  • Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane zasilacze wielozakresowe, umożliwiające dostarczanie napięcia w zakresie np. od 3 do 7 V. Oprócz zasilacza w komplecie otrzymujemy zestaw kilku końcówek umożliwiających bezpieczne zasilanie różnego rodzaju urządzeń, takich jak smartfony i minikomputery.

Osoby, które planują podróż np. do Stanów Zjednoczonych, Azji lub Wielkiej Brytanii powinny sprawdzić standardy gniazdek, które są najczęściej spotykane w danym kraju. Na rynku można znaleźć specjalne przejściówki lub zasilacze dogniazdkowe, umożliwiające bezpieczne zasilanie urządzeń w każdej części świata.