Akumulatory Li-Pol

Działanie akumulatorów litowo-polimerowych jest bardzo zbliżone do modeli litowo-jonowych. Pierwsza znacząca różnica między tymi typami akumulatorów dotyczy budowy. W przypadku ogniw litowo-polimerowych mamy do czynienia nie tylko ze stopami metalicznymi litu, ale także z tak zwanymi polimerami przewodzącymi, które jak sama nazwa wskazuje, mają zdolność do przewodzenia energii elektrycznej. Opisywane ogniwa mogą mieć praktycznie dowolne kształty. Ponadto polimery nadają im elastyczność i umożliwiają produkowanie bardzo cienkich ogniw. Ich konsystencja może być żelowa lub stała. Akumulatory tego typu, ze względu na swoje właściwości, znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w robotyce, ale również w elektronice. W jaki sposób działa ogniwo litowo-polimerowe? Co warto o nim wiedzieć?

Charakterystyka akumulatorów Li-Pol

Na początku warto przypomnieć, że najczęściej wykorzystywane akumulatory w automatyce składają się z dwóch lub trzech ogniw. W większości projektów, łącznie z akumulatorami litowo-polimerowymi, używa się także balansera, dzięki któremu uzyskujemy wyprowadzenia z każdego ogniwa.

  • Pojemność ogniwa jest podawana w mAh, czyli miliamperogodzinach, rzadziej w aH, czyli amperogodzinach. Jest to najważniejszy parametr, który decyduje m.in. o tym, jak długo będziemy mogli używać danego ogniwa. Konstruując roboty cechujące się dużym zapotrzebowaniem na energię, należy wybierać akumulatory o jak największej pojemności. Trzeba jednak zaznaczyć, że wraz ze wzrostem pojemności wzrasta także waga, która może być problematyczna.
  • W przypadku akumulatorów warto zwrócić uwagę na liczbę ogniw, które mogą być łączone szeregowo lub równolegle. W zależności od typu łącznika zyskujemy większe napięcie lub większą pojemność.

Akumulatory Li-Pol znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Aby prawidłowo użytkować akumulatory litowo-polimerowe, należy je doładowywać specjalnymi ładowarkami. Producenci podają maksymalny prąd, z jakim dane ogniwo może być ładowane. W większości przypadków można znaleźć oznaczenie typu xC, gdzie x odgrywa rolę mnożnika.

Dodatkowe informacje o akumulatorach litowo-polimerowych

Opisując ogniwa Li-Pol należy również wspomnieć o ich wydajności prądowej. Producenci oznaczają ją literą C. Przed nią znajduje się cyfra, która także pełni rolę mnożnika. W wielu przypadkach można spotkać się również z zakresem wynoszącym np. od 20 do 40C. Taki zapis oznacza, że dane ogniwo może wytrzymać chwilowe podwyższenie oddawanego prądu do wartości 40C.

  • Tak zwane znamionowe napięcie opisywanych ogniw wynosi 3,7 V. Taka wartość gwarantuje najdłuższe działanie i najwydajniejszą pracę. Graniczna wartość wynosi 4,2 V i jej przekroczenie może okazać się bardzo niebezpieczne. Z kolei minimalne napięcie to 3 V. W momencie, gdy spadnie jeszcze niżej, istnieje duża szansa na uszkodzenie ogniwa.
  • Akumulatory litowo-polimerowe z biegiem czasu stają się mniej wydajne. Tempo tego procesu jest w dużej mierze uzależnione od liczby cykli ładowania. Im jest większa, tym akumulator będzie cechował się krótszą żywotnością.

Opisywanych ogniw nie należy rozładowywać do zera. Dobrą praktyką jest podłączenie ładowarki w momencie, gdy w akumulatorze pozostało około 20% energii. Warto również wiedzieć, że w przypadku pozostawienia nieużywanego ogniwa przez dłuższy czas, należy naładować je do około 60%. Stosując tę metodę, mamy pewność, że ogniwa nie zostaną uszkodzone. Warto również wspomnieć, że akumulatory litowo-polimerowe nie wymagają formatowania. Ponadto są wolne od tak zwanego efektu pamięci, który był jedną z największych bolączek starszych ogniw.