Zasilacze laboratoryjne

Zasilacz laboratoryjny to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego warsztatu elektronicznego. Można go ponadto spotkać w domowych pracowniach, a także w szkołach i uczelniach o profilu technicznym. Zasilacz laboratoryjny jest uniwersalnym źródłem zasilania, dzięki któremu można zmienić wszystkie najważniejsze parametry w czasie rzeczywistym. Urządzenie tego typu przydaje się nie tylko w trakcie prototypowania, ale również podczas testów, diagnozy i przede wszystkim napraw urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Najważniejsze parametry zasilaczy laboratoryjnych

W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć szeroki wybór zasilaczy, które różnią się między sobą parametrami technicznymi, a także dodatkowymi funkcjami. Najważniejszą cechą jest jednak zakres regulacji wydajności prądowej i napięcia. Im jest większy, tym zasilacz laboratoryjny będzie cechował się bardziej wszechstronnym i uniwersalnym zastosowaniem. Zdecydowana większość nowoczesnych modeli jest wyposażona w cyfrowy wyświetlacz, umożliwiający szybki odczyt najważniejszych wielkości elektrycznych.

  • Pierwszym parametrem technicznym, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest zakres oferowanego napięcia wyjściowego. Na rynku dostępne są modele oferujące napięcie od 0 do 30 V,  a także od 0 do 60 V. Wybór konkretnego egzemplarza zależy przede wszystkim od jego zastosowania.
  • Kolejną ważną cechą zasilacza laboratoryjnego jest wydajność prądowa. Większość modeli oferuje maksymalnie 5 A. Bardziej uniwersalne są urządzenia oferujące 10 A, 15 A, a nawet 30 A.
  •  Z kolei moc nominalna zasilaczy laboratoryjnych waha się od 30 do nawet 300 W.

Większość opisywanych urządzeń ma wtyki w postaci popularnych „krokodylków”. Na rynku można również znaleźć modele wyposażone we wtyki typu „banan”.

Dodatkowa funkcjonalność

W profesjonalnym warsztacie elektronicznym lub przydomowej pracowni majsterkowicza bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Nowoczesne zasilacze laboratoryjne są wyposażone zarówno w zabezpieczenia przeciwzwarciowe, jak i przeciwprzeciążeniowe. Ponadto wybrane modele mają wbudowane zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, a także ochronę przed zbyt wysoką temperaturą.

  • Zasilacze laboratoryjne mogą pracować w dwóch trybach. Pierwszym z nich jest tryb C.C., czyli stały prąd obciążenia, natomiast drugi to C.V., czyli stałe napięcie wyjściowe.
  • Kolejną niezwykle przydatną funkcją są tak zwane profile pamięci. W zależności od konkretnego modelu mogą występować w różnej liczbie. Dzięki nim urządzenie zapamiętuje nie tylko napięcia, ale również profil pracy.
  • Aby zabezpieczyć się przed przypadkową zmianą parametrów wyjściowych zasilacza, warto wybierać modele wyposażone w blokadę przycisków. To dodatkowy element, który chroni podłączony sprzęt przed uszkodzeniem.

Wybrane zasilacze laboratoryjne mają wbudowane interfejsy umożliwiające kontakt z innymi urządzeniami. Są to najczęściej USB, RS232 i LAN. Ponadto niezwykle przydatne okazuje się specjalne oprogramowanie, dzięki któremu użytkownik może swobodnie sterować zasilaczem laboratoryjnym z poziomu komputera.

Zasilacze laboratoryjne znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Co jeszcze warto wiedzieć o zasilaczach laboratoryjnych?

W trakcie pracy z urządzeniami, które charakteryzują się niską tolerancją na wahania napięcia, warto używać zasilaczy cechujących się bardzo dokładnym nastawieniem pomiarów. Niektóre zasilacze są wyposażone w sygnał dźwiękowy, który znacząco przyspiesza pracę. Wiele nowoczesnych modeli charakteryzuje się konstrukcją opartą na transformatorze. Dzięki wbudowanemu wiatrakowi, zasilacze laboratoryjne zawsze pracują z optymalną temperaturą.