Baterie AAA (R3)

Baterie od wielu lat stanowią jedno z głównych źródeł zasilania wielu urządzeń wykorzystywanych na co dzień. Choć błyskawiczny rozwój nowych technologii stopniowo ogranicza ich zastosowanie, to jednak nadal są niezwykle popularne. Baterie AAA (R3) bywają nazywane również „małymi paluszkami”. Ich napięcie nominalne wynosi 1,5 V. Co warto o nich wiedzieć? Gdzie jeszcze je można spotkać?

Krótka charakterystyka baterii AAA (R3)

W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć szeroki wybór „małych paluszków” różnych producentów. Niezwykle często w ich oznaczeniu pojawia się litera L. Oznacza to, że mamy do czynienia z wydajnymi bateriami alkalicznymi. Ich największa przewaga to zdecydowanie większa pojemność w porównaniu do klasycznych baterii tego typu. Ten parametr bezpośrednio wpływa na długość pracy ogniwa. Ponadto baterie alkaliczne zdecydowanie lepiej sobie radzą z tak zwanymi pikami, czyli krótkotrwałym zapotrzebowaniem urządzenia na dużą ilość energii. O dziwo ich cena jest tylko nieznacznie wyższa od klasycznych baterii, jednak korzyści wynikające z używania z pewnością są tego warte.

Baterie AAA (R3) znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

  • Baterie AAA (R3) świetnie sprawdzają się w projektach, w których zasilanie musi zajmować jak najmniej miejsca. Ponadto wykorzystuje się również w urządzeniach, w których obudowy nie pozwalają na zastosowanie większych baterii. Są to m.in. myszki komputerowe, kompaktowe latarki i inne niewielkie sprzęty.
  • Baterie tego typu są często wykorzystywane jako źródło zasilania  w zabawkach, kalkulatorach, starszych odtwarzaczach muzyki, lampkach rowerowych, zegarach i wielu innych.

Szeroki zakres temperatury roboczej, w połączeniu ze stabilną pracą sprawiają, że opisywane baterie cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat.

Dodatkowe informacje o bateriach AAA

Wspomniana wcześniej pojemność baterii jest uzależniona od producenta, a nawet konkretnego modelu. Najlepsze baterie cechują się pojemnością przekraczającą 1200 mAh. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę ich niewielkie rozmiary. Ich średnica to zaledwie 10,5 mm, zaś długość 44,5 mm. Z kolei masa to około 12 g. Baterie tego typu składają się z katody, czyli tlenku manganu w postaci proszku i anody w postaci sproszkowanego cynku. Z kolei funkcję elektrolitu pełni wodorotlenek potasu. Ze względu na swoją konstrukcję, baterie można bezpiecznie przechowywać nawet przez kilka lat. Choć produkty tego typu, w przeciwieństwie do np. ogniw litowo-jonowych, są jednorazowe, to na rynku można znaleźć specjalne ładowarki, które umożliwiają uzupełnianie energii w bateriach. Warto jednak wspomnieć, że ich efektywność jest ograniczona, dlatego prędzej czy później zużytą baterię alkaliczną trzeba zastąpić nową.