Zasilacze samochodowe

Urządzenia mobilne stały się nieodłączną częścią naszego życia i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Nowoczesne smartfony i tablety oprócz podstawowej funkcjonalności służą do obsługi poczty elektronicznej, nawigacji, a nawet do edycji zdjęć i filmów. Tak szeroka funkcjonalność wymaga wydajnych podzespołów, które charakteryzują się stosunkowo dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Osoby, które często podróżują autem, używają zasilaczy samochodowych, umożliwiających bezpieczne ładowanie podłączonych urządzeń elektronicznych. Ponadto, coraz większą popularnością cieszą się przetwornice samochodowe pozwalające na zasilanie urządzeń wymagających napięcia 230 V.

Zasilacze samochodowe znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Najważniejsze informacje o zasilaczach samochodowych

Zasilacze i ładowarki samochodowe to zazwyczaj niewielkie, ale bardzo użyteczne urządzenia. Na rynku można znaleźć szereg modeli różniących się od siebie nie tylko parametrami technicznymi, ale również funkcjonalnością.
  • Pierwszą i najważniejszą kwestią przy wyborze zasilacza samochodowego jest wysokość napięcia wyjściowego. Jeżeli urządzenie będzie służyć wyłącznie do zasilania i uzupełniania energii w smartfonach i tabletach, wówczas musimy wyposażyć się w zasilacz o napięciu 5 V.
  • Kolejnym istotnym elementem jest rodzaj i liczba gniazd. Modele oferujące tylko jedno gniazdo charakteryzują się ograniczonymi możliwościami. Znacznie lepszym wyborem są zasilacze z przynajmniej dwoma złączami. W kwestii rodzaju mamy do wyboru USB-A i USB-C. Ponadto, niektóre zasilacze są wyposażone w przewody zakończone wtykiem typu micro USB. Rodzaj złączy należy dopasować do posiadanych urządzeń. Warto wiedzieć, że niektóre zasilacze oferują technologię szybkiego ładowania, która znacząco skraca czas potrzebny na uzupełnienie energii baterii.
  • Wybrane zasilacze samochodowe są kompatybilne z minikomputerami Raspberry Pi, dzięki czemu mogą być z powodzeniem używane do zasilania różnego rodzaju układów.
Ostatnim parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest wydajność prądowa, która najczęściej zawiera się w zakresie od 1 do 4 A. Wybrane modele z kilkoma wyjściami USB cechują się wydajnością przekraczającą 8 A. Bez względu na parametry zasilacza, warto wybierać wersje wyposażone m.in. w zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe, które zapewnia długie i bezproblemowe działanie urządzenia.

Przetwornice samochodowe

W sytuacji, gdy chcemy używać urządzeń wymagających napięcia 230 V, musimy się wyposażyć w praktyczne przetwornice samochodowe, które również są podłączane do gniazdka zapalniczki. Rozwiązanie tego typu idealnie sprawdzi się w trakcie długich tras, kilkudniowych wypadów poza miasto, a także podczas długiego biwaku.
  • Jednym z najważniejszych parametrów przetwornic samochodowych jest moc ciągła. Im jest wyższa, tym urządzenie cechuje się szerszym zastosowaniem. Oczywiście nie bez znaczenia jest także pojemność akumulatora. Używając przetwornicy oferującej moc około 2500 W, możemy naładować laptop, podłączyć czajnik bezprzewodowy, gofrownicę lub toster.
  • Kolejnym, ważnym parametrem przetwornic samochodowych jest moc szczytowa. Ta wartość opisuje, z jaką maksymalną mocą może działać urządzenie przez krótką chwilę.
  • Aby utrzymać temperaturę urządzenia na optymalnym poziomie, producenci montują wentylatory, których prędkość pracy jest uzależniona od obciążenia przetwornicy.
Przetwornice są również wyposażone w zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, przeciwprzepięciowe i przeciwzwarciowe. Ponadto, wybrane modele chronią akumulator przed rozładowaniem. Takie połączenie sprawia, że przetwornice samochodowe są intuicyjne i przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu.