Zasilacze montażowe

W nowoczesnym biurze często stosowane są listwy i paski LED. To źródło światła charakteryzuje się niskim poborem energii elektrycznej i długą żywotnością, jednak aby prawidłowo funkcjonowało, musi być podłączone do stabilnego zasilania. Na rynku można znaleźć szeroki wybór zasilaczy montażowych, które różnią się między sobą m.in. parametrami technicznymi. Co warto wiedzieć przed wyborem urządzenia tego typu?

Zasilacze montażowe
znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Najważniejsze parametry techniczne zasilaczy montażowych

Na początku warto zaznaczyć, że używanie zasilaczy pochodzących z niewiadomego źródła wiąże się z ryzykiem uszkodzenia oświetlenia. Dobrą praktyką jest wybieranie urządzeń, które zostały wyprodukowane przez renomowane firmy. Tylko w takim przypadku mam pewność, że opis urządzenia pokrywa się z rzeczywistością. Co warto wiedzieć o zasilaczach montażowych?

  • Jednym z najważniejszych parametrów urządzenia tego typu jest moc nominalna. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępne są zasilacze montażowe cechujące się mocą od 3 W do nawet 360 W i więcej. Skąd bierze się tak duża różnica między poszczególnymi modelami? Przede wszystkim z ich docelowego wykorzystania. Jeżeli planujemy podłączyć wyłącznie jedną listwę LED, nie trzeba kupować zasilacza o dużej mocy. W przypadku gdy planujemy rozbudowaną instalację, wówczas odpowiednio mocny zasilacz jest niezbędny.
  • Kolejną istotną kwestią jest wydajność prądowa, która może wahać się od 0,4 A do nawet 30 A. W tym przypadku dobór konkretnego zasilacza montażowego jest również uzależniony od wielkości instalacji. Im zapotrzebowanie na energię jest większe, tym zasilacz musi cechować się wyższą wydajnością prądową.

Każde urządzenie elektroniczne i elektryczne montowane w domu lub na zewnątrz powinno spełniać wszystkie normy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa użytkowania. Najlepszym wyborem są zasilacze montażowe, które mają wbudowane trzy zabezpieczenia. Pierwszym z nich jest ochrona przeciwzwarciowa, drugie to zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe i ochrona przeciwprzepięciowa. Warto jednak pamiętać, że niektóre modele wymagają podłączenia uziemienia. Informacje tego typu zawsze znajdują się w instrukcji obsługi

Dodatkowe informacje o zasilaczach montażowych

W jaki sposób prawidłowo dobrać zasilacz do danej instalacji? Wiele osób korzysta ze sprawdzonego wzoru, według którego należy pomnożyć długość paska w metrach przez moc, jaką pobiera dana taśma. Następnie do otrzymanej wartości należy dodać od 10% do 15% tak zwanego zapasu, który zapewnia stabilne działanie całej instalacji i daje pewne pole manewru w przyszłości. Co jeszcze jest istotne w trakcie wyboru zasilacza montażowego? Często pomijanym parametrem technicznym jest wydajność energetyczna. W tym przypadku zasada jest prosta – im większa, tym lepiej. Dobrej klasy zasilacz montażowy cechuje się wydajnością wyższą niż 85%. Niektórzy producenci podają również parametr określany jako MTBF, czyli średni czas między kolejnymi usterkami. Im wyższy MTBF, tym zasilacz będzie cechował się dłuższą żywotnością.

Stabilne działanie zasilacza

Planując rozmieszczenie instalacji oświetleniowej LED, należy dokładnie zastanowić się nad lokalizacją jej serca, czyli zasilacza montażowego. Warto pamiętać, że każde urządzenie elektroniczne w trakcie działania generuje pewną ilość ciepła. Nie inaczej jest w przypadku zasilaczy montażowych. Najlepiej umieścić je w stosunkowo przewiewnym miejscu, w znacznej odległości od ścian. Taka lokalizacja sprawia, że gorące powietrze będzie skutecznie odprowadzane, a co za tym idzie, temperatura urządzenia pozostanie stabilna. To wbrew pozorom jeden z najważniejszych czynników decydujących o żywotności zasilacza montażowego.