Baterie AA (R6)

Doskonale znane paluszki są nadal jednym z najpopularniejszych źródeł energii w urządzeniach codziennego użytku. Ich nominalne napięcie wynosi 1,5 V, natomiast pojemność jest uzależniona od konkretnego producenta i modelu. Baterie cynkowo-węglowe cechują się najmniejszą wydajnością, dlatego są wykorzystywane do zasilania urządzeń o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Z kolei baterie AA, oznaczone jako LR6, to ogniwa alkaliczne. Do ich produkcji wykorzystuje się roztwory zasadowe, które pełnią funkcję elektrolitu. Baterie tego typu wyróżniają się zdecydowanie dłuższym działaniem i szerszym zastosowaniem niż ogniwa cynkowo-węglowe.

Charakterystyka baterii AA

Bateria alkaliczna jest zbudowana m.in. z anody, czyli cynku w postaci proszku oraz z katody, czyli sproszkowanego tlenku manganu. Sposób działania ogniwa tego typu opiera się o reakcję chemiczną. Pierwsze baterie alkaliczne powstały w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XX wieku. Obecnie są szeroko wykorzystywane do zasilania różnych urządzeń, charakteryzujących się średnim zapotrzebowaniem na energię elektryczną.

 

  • Kolejną zaletą baterii alkalicznych jest zdecydowanie dłuższa przydatność do użycia. W zależności od warunków można je przechowywać od 5 do nawet 7 lat.

 

  • Ponadto alkaliczne baterie AA (LR6) charakteryzują się szerokim zakresem temperatury roboczej. Bez trudu można znaleźć modele, które zapewniają bezpieczne i stabilne źródło zasilania w temperaturze od -20℃ do ponad 50℃. To sprawia, że można je z powodzeniem wykorzystywać w praktycznie każdych warunkach.

 

  • Warto również wiedzieć, że najwyższe modele baterii AA produkowane przez renomowanych producentów wyróżniają się niską impedancją wewnętrzną. Ten parametr jest szczególnie istotny w przypadku zasilania urządzeń o dużym zapotrzebowaniu na energię (zarówno stałym, jak i chwilowym).

 

Różnica w cenie między standardowymi bateriami cynkowo-węglowymi a alkalicznymi jest stosunkowo niewielka, natomiast korzyści są nieporównywalnie większe.

Dodatkowe informacje o bateriach AA

Baterie AA (R6) znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

Choć od wynalezienia popularnych paluszków minęło wiele lat, to nadal są wykorzystywane w wielu urządzeniach codziennego użytku. Producenci instalują je w zegarach, pilotach, aparatach fotograficznych starszego typu, lampach błyskowych, przenośnych magnetofonach, latarkach, zabawkach i w wielu innych produktach.

  • Co do zasady baterie alkaliczne są jednorazowego użytku, jednak na rynku można znaleźć ładowarki przeznaczone do uzupełniania energii w ogniwach tego typu. Warto jednak wiedzieć, że ich zastosowanie jest ograniczone i prędzej czy później zużytą baterię alkaliczną trzeba wymienić na nową. Wielu producentów nie zaleca ponownego ładowania ogniw ze względu na bezpieczeństwo. Nie ulega wątpliwości, że ponowne uzupełnienia energii w bateriach alkalicznych stopniowo redukuje ich wydajność.

Baterie alkaliczne nadal cieszą się dużą popularnością, m.in. ze względu na stosunkowo niską cenę zakupu. Wielu producentów sprzętu elektronicznego nadal inwestuje w to rozwiązanie, które jest w pełni bezpieczne i relatywnie wydajne.