Baterie D (R20)

Obecnie wykorzystanie baterii w rozmiarze D (R20 lub LR20) jest znacząco ograniczone, m.in. ze względu na ich wielkość. Postępująca miniaturyzacja sprawia, że producenci chętniej sięgają po jak najmniejsze ogniwa, jednak część urządzeń elektronicznych, w których obudowa umożliwia montaż większych ogniw, nadal jest zasilana bateriami w rozmiarze D. Ich napięcie nominalne wynosi 1,5 V, natomiast pojemność jest uzależniona od konkretnego producenta i modelu.

Krótka charakterystka bateri D (R20 i LR20)

Im większy rozmiar baterii, tym większa pojemność, wydajność prądowa, a co za tym idzie, możliwości. Baterie R20 i LR20, czyli wersje alkaliczne charakteryzują się szerokim zastosowaniem nie tylko w elektronice, ale również w automatyce. Z powodzeniem można je wykorzystywać jako główne źródło zasilania w projektach wymagających umiarkowanej ilości energii elektrycznej.

Baterie D (R20) znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

  • Topowe baterie w rozmiarze D mają pojemność nawet 17000 mAh. Ich budowa opiera się m.in. o anodę w postaci sproszkowanego cynku. Z kolei funkcję katody pełni tlenek manganu, również w postaci sproszkowanej, a elektrolit to wodorotlenek potasu. Sposób działania baterii alkalicznych polega na reakcjach chemicznych, które zachodzą w jej wnętrzu. Dzięki szczelnej obudowie wykonanej z wytrzymałych materiałów, ryzyko wydostania się elektrolitu na zewnątrz jest bardzo niskie. Wersje alkaliczne baterii są zdecydowanie bardziej wydajne od baterii cynkowo-węglowych.
  • Ponadto ogniwa alkaliczne cechują się zdecydowanie szerszym zakresem temperatury roboczej. Wybrane baterie w rozmiarze C można bezpiecznie użytkować w temperaturze od -10℃ do nawet +50℃. Oznacza to, że opisywane ogniwa może wykorzystywać w praktycznie każdych warunkach.

Standardowe wymiary baterii C (R20 i LR20) to 58 mm długości i 33 mm średnicy, choć poszczególne modele mogą się nieznacznie różnić od siebie. W praktyce jednak nie ma to większego znaczenia.

Zastosowanie baterii w rozmiarze D

Opisywane ogniwa, szczególnie w wersji alkalicznej świetnie sprawdzą się jako wydajne i niezawodne źródło zasilania latarek turystycznych. Ponadto producenci montują je również w różnego rodzaju zabawkach. Baterie w rozmiarze C są montowane także w przenośnych radioodtwarzaczach typu boombox, które nierzadko dysponują sporą mocą muzyczną. Duża pojemność w połączeniu ze stabilnym działaniem sprawiają, że ogniwa w rozmiarze D charakteryzują się uniwersalnością i wszechstronnością zastosowania. Gdy tylko dysponujemy wystarczającą ilością wolnego miejsca w swoim projekcie, warto zdecydować się na baterie R20 lub LR20, których stosunek ceny do możliwości jakie oferują, jest bardzo dobry.