Spis treści:
Zasilacz komputerowy jest odpowiedzialny za dostarczanie energii do wszystkich podzespołów. Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu?
Jak wybrać zasilacz komputerowy? To częste pytanie zadawane przez osoby kupujące podzespoły do PC. Poniższy artykuł szczegółowo wyjaśnia tę kwestię.
Zasilacze komputerowe – do czego są potrzebne?
Odpowiedź na pytanie jaki komponent komputerowy jest najważniejszy wcale nie jest taka prosta. Część osób wskaże procesor, inni kartę graficzną, jeszcze inni pamięć RAM lub dysk. Wszystkie odpowiedzi są po części prawdziwe, jednak każdy z tych podzespołów byłby bezużyteczny bez zasilania. Oczywiście za dostarczanie energii do podzespołów komputerowych i za stabilne utrzymywanie napięcia jest odpowiedzialny POS (z ang. Power Supply Unit), czyli właśnie zasilacz. To od jego wydajności i kultury pracy zależy praca całego komputera personalnego. Więcej ciekawych informacji dotyczących zasilaczy znajduje się pod tym linkiem.
Zasilacze do komputerów – czy tańszy model jest lepszy?
Najtańsze zasilacze komputerowe niewiadomego pochodzenia kuszą tylko jednym, a mianowicie niską ceną. Niestety urządzenia tego typu, a dokładniej ich parametry, nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Niekiedy niższa cena wynika z braku zabezpieczeń, które w droższych modelach są standardem. Najtańsze zasilacze do komputerów w najlepszym przypadku nie dostarczają wystarczającej energii do poszczególnych podzespołów. Niestety bywa i tak, że w przypadku uszkodzenia zasilacza, awarii mogą też ulec znacznie droższe komponenty, takie jak choćby procesor lub karta graficzna. Z tych powodów zakup POS-a renomowanej firmy jest najlepszą inwestycją. Zachęcamy do przeczytania artykułu dotyczącego najczęstszych problemów z zasilaczami.
Jak dobrać zasilacz do PC? Najważniejsze informacje
Najważniejszym parametrem każdego zasilacza jest moc, która jest oczywiście wyrażana w watach. W dużym uproszczeniu, im zasilacz wyróżnia się wyższą mocą, tym trzeba będzie za niego więcej zapłacić. Oczywiście, jak zawsze znajdą się wyjątki od tej zasady, jednak w wielu przypadkach będzie ona prawdziwa.
- Najbardziej prądożernym podzespołem komputerowym jest GPU, czyli karta graficzna. Tuż za nią plasuje się CPU, czyli procesor, który do prawidłowego działania również potrzebuje dużej ilości energii. Wniosek z tego jest prosty. Potężne zasilacze komputerowe, które muszą dostarczyć energię do najnowszych procesorów Intel Core z serii i7 i kart graficznych GeForce RTX nierzadko charakteryzują się mocą 1300 W lub 1500 W. Oczywiście tak wydajne urządzenia zasilające są przeznaczone wyłącznie dla komputerów personalnych, wyróżniających się ogromną mocą obliczeniową.
- Jak dobrać moc zasilacza do komputera biurowego? Urządzenia tego typu są przeciwieństwem wydajnych jednostek, ponieważ są głównie wykorzystywane do przeglądania internetu i obsługi wymagających programów biurowych. Montaż ogromnych zasilaczy w takich komputerach jest stratą pieniędzy, ponieważ nie daje żadnych efektów. W zależności od konkretnego PC, przeważnie wystarczy POS wyróżniający się mocą w zakresie od 300W do 500W.
- Wszystkie komputery PC charakteryzujące się umiarkowaną wydajnością będą bezpiecznie współpracowały z zasilaczami o mocy do 1000W.
Warto również pamiętać, że popularne podkręcanie poszczególnych komponentów, oprócz zwiększenia ich wydajności, wpływa również na wzrost zapotrzebowania na energię.
Zasilacze komputerowe – dodatkowe informacje
Wybierając konkretny model POS-a warto również mieć na uwadze parametr TDP (z ang. Thermal Design Power), który podobnie jak moc, jest wyrażany w watach. Im ten wskaźnik jest wyższy, tym więcej ciepła generuje zasilacz. Trzeba to uwzględnić w trakcie zakupu chłodzenia komputera. Kolejną małą znaną ciekawostką jest fakt, że zasilacze do komputerów pracują z maksymalną możliwą wydajnością, w momencie gdy są obciążone od 50% – 55% do około 80%. Z tego powodu tak ważny jest wybór modelu charakteryzującego się mocą, która pokrywa zapotrzebowanie wszystkich podzespołów komputerowych z nawiązką.