Spis treści:
Jaki akumulator samochodowy będzie najlepszy do mojego auta? Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu? Co oznaczają poszczególne parametry?
Używane akumulatory samochodowe czy nowe? Jaki akumulator wybrać do konkretnego pojazdu? Praktyczne porady dla początkujących.
Jaki akumulator kupić do diesla, a jaki do silnika benzynowego? Czym różni się akumulator żelowy od kwasowego? Jakie korzyści oferują akumulatory typu AGM. Te i wiele innych pytań zadają osoby stojące przed koniecznością zakupu akumulatora, który jak sama nazwa wskazuje, służy do akumulowania energii. Brak okresowych pomiarów sprawności tego podzespołu sprawia, że często odmawia on posłuszeństwa w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Przeważnie w okresie zimowym, kierowcy wymieniają go na nowy. Jaki kupić akumulator, aby długo i bezawaryjnie służył?
Akumulatory samochodowe – podstawowe informacje i parametry
Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, jakie funkcje sprawuje akumulator w samochodzie? Zasadniczo możemy podzielić je na dwie grupy. Pierwsza jest związana z rozruchem silnika. Po przekręceniu stacyjki (lub po naciśnięciu przycisku), prąd z akumulatora jest przewodami dostarczany do rozrusznika, który odpowiada za rozruch wału korbowego. Druga grupa odpowiada za wszystkie urządzenia elektryczne zasilane prądem z akumulatora. Tutaj lista jest bardzo długa i w dużej mierze uzależniona od konkretnego modelu samochodu.
Jaki akumulator wybrać do samochodu, aby nie żałować?
Producenci pojazdów osobowych w instrukcjach obsługi umieszczają szczegółowe informacje dotyczące najważniejszych parametrów akumulatorów, które można bezpiecznie zamontować w danym pojeździe.
- Akumulatory samochodowe przede wszystkim różnią się od siebie wielkością, a dokładniej typem obudowy oraz sposobem montażu. Dlaczego to jest takie ważne? W większości samochodów akumulator znajduje się pod maską, w bagażniku lub pod siedzeniami. Bez względu na lokalizację, przestrzeń do montażu jest dokładnie dopasowana do konkretnej wielkości akumulatora.
- Jednym z najważniejszych parametrów technicznych każdego akumulatora, bez względu na typ, jest pojemność. Producenci wyrażają ją w amperogodzinach. Akumulator samochodowy, a dokładnie jego pojemność, musi być odpowiednio dostosowana do konkretnego pojazdu. W tym przypadku również z pomocą przychodzi instrukcja obsługi, w której znajdują się informacje dotyczące zalecanej pojemności lub jej zakresu.
- Tak zwany prąd rozruchowy to kolejny, bardzo ważny parametr w trakcie wyboru konkretnego akumulatora. Producenci wyrażają go w amperach (A). Im jest wyższy, tym więcej prądu akumulator jest w stanie wygenerować w trakcie określonego czasu. Akumulatory charakteryzujące się dużym prądem rozruchowym są zazwyczaj montowane w pojazdach wyposażonych w silnik wyróżniający się dużą pojemnością. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na opory generowane w trakcie rozruchu jednostki napędowej.
Akumulatory samochodowe różnią się również stroną biegunów. Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić, czy w naszym przypadku potrzebny jest tak zwany prawy plus, czy lewy plus.
Jaki akumulator kupić? Porady dla początkujących
Zakup używanych akumulatorów wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego że bez specjalistycznych testerów bardzo trudno oszacować wydajność i stopień zużycia. Nie bez znaczenia jest również wiek akumulatora. Różni producenci w różny sposób oznaczają datę produkcji. Oczywiście w Internecie można znaleźć informacje pozwalające na rozszyfrowanie oznaczeń znajdujących się na obudowie.
- Najpopularniejszy akumulator kwasowo-ołowiowy charakteryzuje się przystępną ceną, dobrą wydajnością i stosunkowo długą żywotnością, która jest w dużym stopniu uzależniona od sposobu eksploatacji. Obecnie kwasowe akumulatory bezobsługowe nie wymagają uzupełniania elektrolitu.
- Czym się różni akumulator żelowy od kwasowego? Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku akumulatora żelowego elektrolit jest uwięziony w żelu, natomiast elektrolit w akumulatorze kwasowo-ołowiowym jest płynny. Jakie są korzyści wynikające z eksploatacji modeli żelowych? Przede wszystkim jest to wyższa odporność na wibracje, możliwość pracy w różnej pozycji i brak ryzyka wylania się elektrolitu. Pozostałe informacje o modelach żelowych znajdują się tutaj.
- Warto także wspomnieć o akumulatorach typu AGM. W ich przypadku elektrolit jest uwięziony w matach wykonanych z włókna szklanego. Ich cechą charakterystyczną jest duży prąd rozruchowy i wysoka pojemność. W przypadku modeli AGM również nie występuje ryzyko wylania się elektrolitu. Więcej ciekawych informacji o akumulatorach AGM można znaleźć pod tym linkiem.
Zatem jaki akumulator kupić do diesla, a jaki do silnika benzynowego? Generalna zasada jest taka, że silniki wysokoprężne wymagają większego prądu rozruchowego niż benzynowe jednostki napędowe. Pojemność akumulatora nie może być znacząco różna od tej zalecanej przez producenta. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy kupimy akumulator charakteryzujący się takimi samymi parametrami, jakie przewiduje producent. Dlaczego? Gdy pojemność akumulatora będzie zbyt duża, alternator może nie być w stanie odpowiednio go ładować, zwłaszcza w przypadku krótkich tras. Jeżeli jednak pojemność akumulatora będzie zbyt mała, mogą wystąpić np. problemy z rozruchem. W trakcie wyboru akumulatora warto również wziąć pod uwagę obecność systemu jak start-stop, a także planowane wykorzystanie np. przetwornika, pozwalające na używanie urządzeń pracujących z napięciem 230 V.