Bateria to urządzenie, które przekształca energię chemiczną w energię elektryczną – tak w dużym skrócie można opisać działanie współczesnych modeli. Co ciekawe, ich początki sięgają 1796 roku, kiedy to włoski fizyk Alessandro Volta wynalazł pierwsze ogniwo. Choć baterie, których używamy dzisiaj, są nieporównywalnie wydajniejsze od prototypu, to ich zasada działania praktycznie się nie zmieniła.

Podstawowe informacje o bateriach

Poszczególne baterie różnią się od siebie kształtem, wydajnością, budową, napięciem i co za tym idzie, zastosowaniem. Ponadto, baterie dzielimy na pierwotne, czyli jednorazowego użytku (należą do nich m.in. modele cynkowo-węglowe) i wtórne, czyli baterie, które możemy ładować. Dzieje się tak dlatego, że w modelach wtórnych zachodzi odwrotna reakcja chemiczna w momencie doprowadzania prądu cechującego się odpowiednimi parametrami (czyli, wtedy gdy wkładamy baterię do ładowarki).

Rodzaje baterii

Od momentu wynalezienia baterii technologia kumulowania energii cały czas się rozwija, począwszy od baterii cynkowo-węglowych, poprzez alkaliczne i litowe. Urządzenie elektryczne, wymagające dużej ilości energii początkowo były zasilane przez baterie niklowo-kadmowe, następnie przez niklowo-metalowo-wodorkowe. Kolejny krok to baterie litowo-jonowe, które wykorzystuje się m.in. w smartfonach i tabletach. Wraz z rozwojem technologii powstała odmiana bardziej odporna na wysoką temperaturę, czyli bateria litowo-polimerowa. Z kolei najnowsze urządzenia wykorzystują odmiany litowo-żelazowo-fosforanowe, charakteryzujące się dużą wydajnością prądową i niskim samorozładowaniem.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 11

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.