Spis treści:
Samochody elektryczne, w przeciwieństwie do pojazdów hybrydowych, muszą być systematycznie ładowane. Długość całego procesu zależy od kilku czynników.
Pierwszym z nich jest pojemność akumulatorów, kolejnym natężenie prądu, który jest wykorzystywany do uzupełnienia energii w akumulatorach.
Ładowanie samochodu elektrycznego, a ściślej rzecz ujmując akumulatorów, zależy także od rodzaju ładowarki i stopnia rozładowania akumulatorów. W przypadku gdy będą one maksymalnie rozładowane, czas potrzebny na pełne uzupełnienie energii będzie najdłuższy. Choć początkowe modele ładowarek charakteryzowały się ograniczoną wydajnością, to obecnie w ofercie producentów można znaleźć szeroki wybór urządzeń pozwalających na szybkie ładowanie samochodu elektrycznego.
Samochody elektryczne – jak szybko się ładują?
W zależności od producenta pojazdów elektrycznych, a nawet konkretnego modelu, akumulatory mogą znajdować się w różnym miejscu. Przeważnie producenci instalują je pod bagażnikiem lub pod siedzeniami. Ile w praktyce trwa uzupełnianie energii w samochodzie elektrycznym?
- Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione czynniki, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście można z dużą dozą prawdopodobieństwa określić realny przedział czasowy.
- Pierwszym, najtańszym i zarazem najwolniejszym sposobem uzupełniania energii w pojeździe elektrycznym jest podłączenie go do domowej sieci elektrycznej. Płynie w niej prąd przemienny o napięciu 230 V i natężeniu 16 A. W praktyce, w trakcie każdej godziny ładowania uzyskujemy około 2 kW mocy. W zależności od taryfy koszt 1 kW to około 60 groszy. „Tankowanie” tego typu najlepiej sprawdza się w przypadku gdy podłączamy auto np. o godzinie 18 i odłączamy o 7 rano. „Tankując” auto przez około 13 godzin, mamy szansę na to, że zostanie ono całkowicie lub prawie całkiem naładowane
Powyższy sposób nie sprawdza się w przypadku, gdy potrzebujemy szybko uzupełnić energię w akumulatorach.
Ładowanie samochodu elektrycznego – ciąg dalszy
Druga, zdecydowanie szybsza metoda wiąże się inwestycją w tak zwany wallbox. Jest to nic innego jak urządzenie, które podłącza się do domowej sieci elektrycznej. Jego głównym zadaniem jest zwiększenie natężenia prądu generowanego przez sieć elektryczną.
- W zależności od konkretnego modelu przystawki, maksymalna moc waha się od kilku do nawet ponad 20 kW. Z kolei natężenie prądu może wzrosnąć do 32 A. Jednak jak takie rozwiązanie wpływa na ładowanie samochodu elektrycznego? W przypadku akumulatorów o pojemności 90 kWh czas potrzebny na całkowite naładowanie to około 6 godzin. Oczywiście mniej pojemne akumulatory będą ładowane odpowiednio krócej. Więcej o rodzajach akumulatorów można przeczytać tutaj.
Warto również wiedzieć ile kosztuje nakładka typu wallbox. Rozstrzał cenowy wśród producentów jest bardzo duży. Cena zależny m.in. od maksymalnej mocy ładowarki, rodzaju certyfikatu szczelności, rodzaju wtyczki, długości przewodu i dodatkowych parametrów przedstawianych na wyświetlaczu. Ponadto wybrani producenci stosują dodatkowe zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, przeciwzwarciowe i chroniące urządzenie przed osiągnięciem zbyt wysokiej temperatury. Dodatkowo zaawansowane systemy elektroniczne cały czas nadzorują pracę urządzenia.
Samochody elektryczne – ładowanie z wykorzystaniem stacji
Najdroższym, a zarazem najszybszym sposobem na uzupełnienie energii w pojeździe elektrycznym jest podłączenie go do stacji szybkiego ładowania. Jeszcze kilka lat temu było ich stosunkowo mało, jednak obecnie ich liczba systematycznie rośnie. W ciągu następnych lat ten trend powinien się utrzymywać.
- Takie stacje umożliwiają ładowanie samochodu elektrycznego z mocą przekraczającą 150 kW. W praktyce maksymalna moc jest automatycznie dostosowana do konkretnego samochodu. Jeżeli dany pojazd obsługuje maksymalną moc ładowania 22 kW to nawet po podłączeniu ładowarki generującej 100 kW, moc ładowania będzie wynosić 22 kW.
Przykładowo, stacja szybkiego ładowania umożliwia uzupełnienie energii w akumulatorze o pojemności 50 Ah w około 90 minut. Oczywiście finalny czas ładowania samochodu elektrycznego zależy od konkretnego modelu.