W praktycznie każdym sklepie elektronicznym można kupić zasilacz oferujący napięcie na wyjściu o wartości 12 V lub 24 V. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykonać go samodzielnie, mając do dyspozycji kilka stosunkowo prostych do zdobycia elementów. Na początku jednak należy zaznaczyć, że pod żadnym pozorem nie można montować elementów podłączonych do sieci. Ponadto, w zasilaczu komputerowym ATX, który będzie sercem skonstruowanego urządzenia, napięcie może utrzymywać się nawet po odcięciu zasilania.
Jak zrobić zasilacz 12 V?
Przede wszystkim musimy posiadać wcześniej wspomniany zasilacz ATX, z którego trzeba wymontować wszystkie elementy. Kolejny krok to wykonanie otworów w obudowie zasilacza, które będą przeznaczone do zamontowania diod (najlepiej wywiercić dwa otwory) i tak zwanych gniazd bananowych (w tym przypadku są potrzebne trzy otwory).
Kolejny krok to okablowanie. Przewód zasilacza w kolorze czarnym to masa, z kolei czerwone kable to linia 5 V, a żółte 12 V. Do czarnego i czerwonego przewodu podłączamy rezystory 10Ω 5W, które następnie montujemy na obudowie. Takie rozwiązanie sprawia, że obudowa stanie się radiatorem i będzie odprowadzała ciepło.
Przewód fioletowy to tak zwana linia 5 V Standby, która po połączeniu z przewodem czerwonym pozwoli nam zasilić diodę, która będzie się zaświecała w momencie, gdy pojawi się napięcie sieciowe. Z kolei przewód zielony i czarny są doprowadzone do włącznika i będą odpowiedzialne za włączenie i wyłączenie zasilacza. Kolejna para przewodów, czyli czerwony i czarny będzie zasilać diodę, która informuje nas o pracy zasilacza.
Następnie trzy czarne przewody należy zlutować. Do tego celu najlepiej wykorzystać stację lutowniczą, jednak jeśli dysponujemy wyłącznie lutownicą transformatorową, to również powinniśmy sobie z tym poradzić. Kolejny krok to zlutowanie trzech czerwonych przewodów. Z żółtymi postępujemy identycznie. Następnie lutujemy przewód brązowy z pomarańczowym (nie we wszystkich zasilaczach występuje takie okablowanie).
Dalsze prace
Kolejny krok to dopasowanie odpowiednio diod sygnalizacyjnych i rezystorów, które należy przylutować do jednej z nóżek (obojętnie której). W celu dokonania obliczeń można skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych. Podłączając diody do przewodów, trzeba pamiętać o polarności. Nowsze zasilacze mają wbudowany automatyczny regulator, który odpowiada za prędkość obrotów. Jeżeli go nie ma, należy kupić gotowy zestaw i zamontować w zasilaczu.
- Opisywane rezystory (10Ω 5W) trzeba podłączyć do czarno-czerwonej pary przewodów. Najpierw jednak należy połączyć je w sposób równoległy.
- Do wyprowadzeń przewodów, które będą zakończone wtykami bananowymi, lutujemy oczka i zaczynamy skręcać obudowę.
- Następnie podłączamy włącznik zasilania i montujemy diody LED oraz przycisk włączający zasilacz na przedniej ściance obudowy i gotowe. Można zacząć używać zasilacza.
Jak zrobić zasilacz 24V?
Chcąc uzyskać napięcie o wartości 24 V, trzeba połączyć dwa zasilacze w sposób szeregowy. Warto jednak pamiętać, że oba urządzenia muszą cechować się taką samą wydajnością prądową. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko nieprawidłowego działania. Osobom początkującym w pierwszej kolejności zaleca się wykonanie zasilacza 12 V, zwłaszcza że urządzenia tego typu cechują się szerokim zastosowaniem.