Głównym zadaniem powerbanku jest ładowanie urządzeń mobilnych, takich jak smartfon, tablet, smartwatch i wiele innych.

Powerbank jest niezastąpiony nie tylko w trakcie podróży, ale również w ciągu dnia, kiedy intensywnie korzystamy z urządzeń elektronicznych.

Jaki powerbank jest najlepszy?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy użytkownik może oczekiwać od urządzenia czegoś innego. Warto jednak poznać różnice pomiędzy powerbankami dostępnymi na rynku. Teoretycznie wszystkie modele służą do tego samego, jednak w praktyce znacznie się od siebie różnią.

  • Pierwszym parametrem technicznym, z którym bezpośrednio łączą się kolejne dwa jest pojemność wyrażona w miliamperogodzinach, w skrócie mAh. Im jest większa, tym powerbank będzie dłużej ładował podłączone urządzenia. Warto jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem pojemności wzrasta również waga, a także rozmiar sprzętu. Z czego to wynika? Przede wszystkim z większej liczby zastosowanych ogniw. Przeważnie są to ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. Powerbanki służące do codziennego użytku powinny mieć pojemność około 6000 mAh. Z kolei osoby potrzebujące więcej energii najczęściej wybierają modele o pojemności około 1000 mAh. Na dłuższe wyjazdy, podczas których dostęp do energii elektrycznej będzie ograniczony, najlepiej wybierać powerbanki charakteryzujące się pojemnością powyżej 1500 mAh.
  • Kolejną kwestią jest liczba i rodzaj portów wyjściowych i wejściowych. Podstawowe modele są wyposażone w jedno wyjście USB typu A i jedno wejście microUSB. Bardziej wymagający użytkownicy przeważnie wybierają powerbanki z dwoma, a nawet trzema wyjściami. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że mamy możliwość uzupełnienia energii w dwóch lub trzech urządzeniach w tym samym czasie. To komfortowe rozwiązanie, które z pewnością docenią użytkownicy na co dzień korzystający z kilku urządzeń elektronicznych.

Dobry powerbank charakteryzuje się solidną i wytrzymałą obudową, odporną na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku można znaleźć modele, których obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, aluminium, gumy oraz materiałów skóropodobnych. Dla osób, które potrzebują dodatkowej ochrony producenci mają w ofercie modele z serii Heavy Duty. Część z nich wyróżnia się odpornością na wilgoć, zanieczyszczenia i upadki z wysokości, co jest potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.

Szybkość ładowania powerbanku

Kolejne dwa parametry techniczne mają duże znaczenie ze względu na użyteczność przenośnego źródła energii. Pierwszym z nich jest szybkość ładowania poszczególnych urządzeń.

  • Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, należy poszukać informacji w instrukcji obsługi dotyczącej portów wyjściowych. Technologie szybkiego ładowania pozwalają uzupełniać energię w podłączonych urządzeniach znacznie szybciej niż klasyczne rozwiązania. Aby móc z nich korzystać, należy spełniać kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest kompatybilność. Drugie kryterium to odpowiednie dopasowanie przewodu, który będzie w stanie bezpiecznie obsłużyć ładowanie z większą mocą. Jeżeli jednego z nich zabraknie, podłączone urządzenie będzie ładowane ze standardową prędkością.
  • Nie bez znaczenia jest również szybkość ładowania powerbanku. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że powerbanki charakteryzujące się dużą pojemnością rzędu 20000 mAh ładują się bardzo długo, niekiedy nawet kilkanaście godzin. Czas potrzebny do całkowitego uzupełnienia energii zostanie znacznie skrócony, wówczas gdy nasz powerbank obsługuje jedną z technologii szybkiego ładowania. W tym momencie znowu pojawiają się schody. Aby wykorzystać możliwości szybkiego ładowania, musimy posiadać odpowiednią ładowarkę, a także przewód. Tylko takie połączenie gwarantuje, że przenośne źródło energii będzie ładowane z maksymalną prędkością.

Technologie szybkiego ładowania są bardzo przydatne, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu i dokładnie sprawdzić kompatybilność posiadanych urządzeń mobilnych, powerbanku, przewodu i ładowarki.

Dobry powerbank – czyli jaki?

Producenci chcący zachęcić potencjalnych klientów do wybrania ich produktów, wyposażają powerbanki w dodatkowe funkcjonalności. Jedną z najpopularniejszych jest wskaźnik naładowania w formie niewielkiego wyświetlacza lub diod. Ten mały dodatek w praktyce okazuje się bardzo użyteczny. Użytkownik może błyskawicznie sprawdzić, ile energii pozostało w urządzeniu.

  • W powerbankach często są montowane latarki LED charakteryzujące się wysoką wydajnością, przy jednocześnie niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną.
  • Wybrane modele mają wbudowany panel słoneczny, który pozwala na ładowanie urządzenia za pośrednictwem promieni słonecznych.

Ostatnim często spotykanym dodatkiem jest wbudowany przewód do ładowania powerbanku.

Jak wydłużyć żywotność powerbanku?

Chcąc zadbać o jak najdłuższą żywotność przenośnego źródła energii, należy pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach.

  • Pierwszą z nich jest niedopuszczanie do maksymalnego rozładowania się powerbanku. Dobrą praktyką jest podłączanie do zasilania, w momencie gdy w urządzeniu pozostanie od 20 do 30% energii.

Drugą istotną kwestią jest przechowywanie przenośnego źródła energii. Jeżeli panujemy nie używać powerbanku przez dłuższy czas, najlepiej rozładować go do około 60%. Wówczas mamy pewność, że bezpiecznie przetrwa nawet długi okres bezczynności. Dodatkowo, w trakcie pracy nie należy narażać urządzenia na działanie wysokiej temperatury.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 10

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.