Spis treści:
Zasilacze to jedne z urządzeń elektronicznych, które najczęściej ulegają awarii. Wynikają one z nieprawidłowego doboru zasilacza do podłączonego sprzętu, a także ze złych nawyków użytkowników. Na żywotność tego elementu mają również wpływ warunki, w jakich pracuje. Jak uniknąć najczęstszych problemów z zasilaczami?
Dlaczego zasilacz się przegrzewa?
Każdy zasilacz powinien być odpowiednio dopasowany do zasilanego urządzenia. Większość użytkowników nie zastanawia się nad tym, ponieważ używają oryginalnych zasilaczy. Problem pojawia się wtedy, gdy z różnych powodów trzeba kupić nowy. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na dwa parametry. Pierwszym z nich jest moc wyrażana w watach, drugim natężenie prądu wyrażone w amperach. Z powodzeniem możemy używać zasilaczy cechujących się większą wydajnością, niż wymaga tego urządzenie, jednak w przypadku, gdy wydajność będzie mniejsza, wówczas zasilacz będzie pracował ze zbyt wysoką temperaturą, która w konsekwencji doprowadzi do jego uszkodzenia. Dlaczego zasilacz się grzeje pomimo odpowiednio dopasowanej wydajności? W przypadku komputerów i zasilaczy ATX problemem może być zły montaż, który powoduje zasysanie gorącego powietrza generowanego przez inne podzespoły komputerowe. Wentylator powinien zasysać chłodne powietrze, a gorące odprowadzać poza obudowę. Z tego względu komputer nigdy nie może znajdować się zbyt blisko ściany, ponieważ w takiej sytuacji cyrkulacja powietrza jest znacząco ograniczona, a co za tym idzie, temperatura może szybko wzrosnąć.
Dlaczego zasilacz piszczy?
Niekiedy zasilacze po pewnym czasie użytkowania zaczynają generować dziwne, nieprzyjemne dla ucha dźwięki, które zazwyczaj cechują się wysoką częstotliwością. Wówczas wielu użytkowników zastanawia się, czemu zasilacz buczy lub syczy? Problemem jest cewka, która poddawana dużym obciążeniom zaczyna wibrować i tym samym wydawać charakterystyczne dźwięki. Jest to najczęstsza odpowiedź na pytanie, dlaczego zasilacz głośno chodzi. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest wymiana zasilacza na nowy.
Jak sprawdzić, czy zasilacz działa?
Jednym z najprostszych sposobów jest pomiar napięcia przy pomocy multimetru. W przypadku zasilaczy ATX prawidłowe działanie urządzenia zapewnia bezproblemowe podłączenie i pracę komputera. Gdy PC pomimo podłączenia go do sieci domowej nie włącza się, diagnozę należy zacząć właśnie od zasilacza. W sytuacji, gdy zasilacz nie pracuje prawidłowo, warto zainstalować aplikacje przeznaczone do diagnozy podzespołów komputerowych. Niektóre zasilacze przeznaczone do laptopów mają wbudowaną diodę informującą o trybie pracy urządzenia.