Ogniwem galwanicznym nazywamy źródło energii elektrycznej, cechującej się niskim napięciem, w którym dochodzi do reakcji chemicznych. Wskutek tych reakcji polegających na przyłączaniu lub oddawaniu elektronów powstaje energia elektryczna. Ogniwa galwaniczne są zbudowane m.in. z dwóch elektrod oraz elektrolitu, który w zależności od rodzaju ogniw może mieć różny skład i konsystencję.
Ogniwa galwaniczne – informacje w pigułce
Opisywane ogniwa przybierają różną postać. Mogą to być np. standardowe baterie typu AA, w których możemy łatwo zauważyć dwa bieguny znajdujące się na przeciwległych końcach ogniwa – biegun dodatni, czyli katoda i ujemny, nazywany również anodą, gdzie gromadzą się elektrony. Są trzy podstawie wartości, które opisują praktycznie wszystkie ogniwa galwaniczne. Pierwsza z nich to napięcie wyrażane w woltach. Druga pojemność jest mierzona amperogodzinach lub miliamperogodzinach i wreszcie trzecia – oporność, która jest wyrażona w omach.
Rodzaje ogniw galwanicznych
Ogniwa pierwotne cechują się jednorazowym użytkiem. Są to głównie wszystkie baterie cynkowo-węglowe. Z kolei w ogniwach wtórnych można ponownie uzupełniać energię. Liczba cykli ładowań i rozładowań jest ściśle uzależniona od konkretnego modelu i może wynosić nawet 2000. Ponowne ładowanie baterii jest możliwe dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym. Dzieje się tak wtedy, gdy do ogniw wtórnych dostarczymy odpowiednie źródło zasilania. Służą temu m.in. specjalne ładowarki, które w czasie rzeczywistym dostosowują charakterystykę prądu. Dzięki temu uzupełnianie energii przebiega w sposób efektywny i przede wszystkim bezpieczny.