Rodzaje akumulatorów

Zasilanie to kluczowy element mający wpływ na prawidłową pracę urządzeń elektronicznych. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z zaawansowanym robotem, czy prostym zestawem opartym o minikomputer Arduino, odpowiedni dobór zasilania odgrywa bardzo ważną rolę. Postęp technologiczny wymusił powstanie nowych, bardziej wydajnych akumulatorów, charakteryzujących się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem. Co warto o nich wiedzieć?

Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów

Akumulator elektryczny, nazywany również ogniwem wtórnym, ma zdolność zarówno do gromadzenia, jak i oddawania energii. Dzieje się to m.in. na skutek tak zwanych odwracalnych reakcji chemicznych. Na rynku dostępne są akumulatory, które różnią się od siebie nie tylko parametrami technicznymi, ale również budową, rozmiarami i przede wszystkim przeznaczeniem.

 

  • Akumulator Ni-MH, czyli ogniwo niklowo-metalowo-wodorkowe ma wbudowaną porowatą anodę, w skład której wchodzi kilka metali. Z kolei do produkcji katody użyto niklu. Ogniwa Ni-MH wyróżniają się stosunkowo dużą gęstością energii. Ponadto nie zawierają żadnych związków toksycznego kadmu.

 

  • Z kolei akumulatory żelowe to klasyczne ogniwa kwasowo-ołowiowe, w których elektrolit jest w formie żelu. Taka konsystencja była możliwa do uzyskania dzięki mieszance krzemionki i kwasu siarkowego. W akumulatorach tego typu nie ma konieczności uzupełniania elektrolitu.

 

  • Akumulatory AGM, z ang. absorbent glass mat, działają w oparciu o włókno szklane, które dzięki wchłanianiu elektrolitu zapewnia długą żywotność całego ogniwa. Bezobsługowa eksploatacja, w połączeniu z dużą liczbą cykli ładowania i rozładowania sprawia, że ogniwa tego typu stają się coraz popularniejsze.

 

  • Ogniwa litowo-jonowe Li-Ion charakteryzują się wysoką pojemnością i brakiem efektu pamięci. Można je bezpiecznie doładowywać bez względu na ich stan. Tlenkowo-kobaltowa katoda, w połączeniu z węglem porowatym stanowiącym anodę, gwarantuje stabilną pracę w praktycznie każdych warunkach. Sole litowe, które pełnią funkcję elektrolitu wyróżniają się bardzo dobrą rozpuszczalnością, dzięki której jest możliwe ładowanie ogniwa.

 

  • Na rynku dostępne są także akumulatory litowo-polimerowe Li- Pol oraz litowo-żelazowo-fosforanowe. W przypadku tych pierwszych zastosowano tak zwane polimery przewodzące, których obecność sprawia, że akumulatory mogą mieć różne kształty i są bardziej giętkie. Z kolei drugi wariant jest zdecydowanie bardziej żywotny niż standardowe akumulatory litowo-polimerowe, dlatego jest wykorzystywany m.in. w nowoczesnych samochodach hybrydowych.

 

Wybór konkretnego ogniwa w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia, dlatego warto dokładnie określić, do czego dany akumulator będzie używany. Kolejny krok to dostosowanie pojemności, napięcia i wielkości do konkretnego projektu.

Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na blogu: