Akumulatory żelowe różnią się od klasycznych modeli kwasowo-ołowiowych elektrolitem, który jak sama nazwa wskazuje, jest w formie żelu. Tak skondensowaną substancję można było uzyskać, łącząc w odpowiednich proporcjach kwas siarkowy z krzemionką. Akumulatory tego typu wprowadzono do masowej produkcji w latach 60. XX wieku. Ich popularność wynika z uniwersalności i wszechstronnego zastosowania. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są ich najważniejsze zalety?
Klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe są narażone na ubytki elektrolitu, które generują liczne problemy. Pierwszym z nich jest postępująca korozja, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. Dzięki temu, że żelowany elektrolit nie paruje, nie trzeba go uzupełniać. Takie rozwiązanie sprawia, że takie akumulatory zyskały miano bezobsługowych. Co jeszcze je wyróżnia?
Pomimo ograniczonej mocy, akumulatory znalazły zastosowanie m.in. w branży motoryzacyjnej. Nowoczesne skutery i motory turystyczne są wyposażone w baterie żelowe, które świetnie radzą sobie z rozruchem mniejszych silników. Rozwiązanie tego typu jest często wykorzystywane jako zastępcze źródło zasilania. Baterie z żelowym elektrolitem idealnie nadają się także do gromadzenia energii płynącej z paneli słonecznych.
Opisywane baterie mają wbudowane kolektory, nazywane potocznie kratkami. Te elementy są wykonane m.in. ze stopów ołowiu. Akumulatory z żelowym elektrolitem są często produkowane w technologii VRLA, czyli z wbudowanymi zaworami. Można je z powodzeniem wykorzystywać w przypadku tak zwanej pracy cyklicznej, do bezpiecznego i wydajnego zasilania systemów elektronicznych. Używa się ich również do pracy stacjonarnej, wówczas ich głównym zadaniem jest stabilne dostarczanie energii, np. do awaryjnych zasilaczy typu UPS. Akumulatory żelowe można także wykorzystywać w reżimie trakcyjnym, czy do zasilania np. wózków widłowych lub maszyn przeznaczonych do czyszczenia powierzchni.
Akumulatory żelowe znajdziesz w ofercie sklepu Botland.
Kolejnym plusem akumulatorów żelowych jest stosunkowa duża odporność na głębokie rozładowanie. Ta cecha zdecydowanie przedłuża ich żywotność i sprawia, że są coraz chętniej wykorzystywane nie tylko w automatyce, ale również w innych naukach technicznych.