Głównym zadaniem zasilacza jak dokładne dopasowanie napięcia do wymagań podłączonego urządzenia. Na rynku można spotkać wiele rodzajów zasilaczy, które różnią się między sobą zasadą działania, jakością napięcia i przede wszystkim zastosowaniem. Wybrane modele cechują się uniwersalnym wykorzystaniem, zaś inne są przeznaczone wyłącznie do konkretnej grupy sprzętowej.
Zastosowanie zasilaczy
W każdym profesjonalnym warsztacie elektronicznym nie może zabraknąć zasilacza laboratoryjnego. To urządzenia pozwala na płynną regulację nie tylko napięcia, ale również natężenia prądu. Zasilacz laboratoryjny jest niezwykle przydatnym sprzętem w trakcie diagnozy i naprawy różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Z kolei zasilacze dogniazdkowe różnią się od siebie nie tylko napięciem wyjścia i wejścia, ale też mocą nominalną, rodzajem wtyku i wydajnością prądową. Urządzenia tego typu są przeznaczone m.in. do laptopów. Zasilacze montażowe idealnie sprawdzają się jako dostawca energii do taśm i pasków LED. Współczesne aranżacje wnętrz mają wiele elementów podświetlanych właśnie przy pomocy nowoczesnych diod LED.
Pozostałe zasilacze
Zasilacze samochodowe umożliwiają stosunkowo szybkie i bezpiecznie uzupełnianie energii w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Zasilacz wystarczy włożyć do gniazdka zapalniczki i już jest gotowy do pracy. Z kolei zasilacze na szynę DIN są wykorzystywane w różnego rodzaju instalacjach przemysłowych. Urządzenia tego typu zasilają m.in. automatykę przemysłową lub urządzenia sieciowe. Najczęściej dostarczają prąd o napięciu 12 lub 24 V. W przypadku urządzeń lub systemów, które muszą pracować w trybie ciągłym, wykorzystuje się zasilacze awaryjne UPS. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie stabilnego zasilania nawet w przypadku czasowej przerwy w dostawie energii elektrycznej. Na łamach naszego bloga dowiesz się również wielu ciekawych informacji na temat komputerowych zasilaczy typu ATX. Takie urządzenia występują w różnych wersjach, które cechują się różną mocą.