Zasilacze na szynę DIN

Różnego rodzaju instalacje przemysłowe są najczęściej montowane w szafach typu DIN. Do prawidłowego działania zainstalowanych urządzeń niezbędna jest obecność odpowiedniego zasilacza, również montowanego na szynę DIN. Takie rozwiązanie jest stosowane nie tylko w automatyce przemysłowej, ale także w przypadku sprzętu sieciowego, energetyce i telekomunikacji. Szyna DIN to nic innego jak specjalnie zaprojektowany, metalowy wspornik, który pełni funkcję podpory. Najczęściej jest pokryty chromem lub powłoką cynkowo-galwaniczną, która zabezpiecza go przed czynnikami zewnętrznymi. Z kolei obudowy zasilaczy są produkowane z tworzywa sztucznego i mają wbudowaną podwójną izolację, jednak pomimo tego należy zadbać o prawidłowe uziemienie.

Zasilacze na szynę DIN – praktyczne informacje w pigułce

Budowa zasilaczy na szynę DIN najczęściej opiera się o przetwornicę impulsową typu AC-DC. W praktyce oznacza to, że na wejściu podawane napięcie przemienne jest zamieniane na stabilne napięcie stałe. Najczęściej jest to stabilizowany prąd o napięciu 12 V, który często spotyka się w różnych systemach teleinformatycznych i nie tylko. Co warto wiedzieć o zasilaczach na szynę DIN?

Zasilacze na szynę DIN
znajdziesz w ofercie sklepu Botland.

  • Większość dostępnych na rynku zasilaczy współpracuje z napięciem wejściowym 230 V, czyli takim, jakie jest w standardowym gniazdku. Uniwersalne urządzenia mogą pracować z najszerszym zakresem napięcia, czyli od 90 V do 264 V. Z kolei zakres pracy standardowych modeli wynosi od 200 V do 240 V.
  • Na wyjściu otrzymujemy stabilizowane napięcie, które w zależności od konkretnego modelu wynosi 5 V, 12 V lub 24 V.
  • Kolejnym istotnym parametrem zasilaczy jest moc. Na rynku dostępne są zasilacze o mocy od 10 W do 100 W i więcej. Wybór konkretnego modelu jest uzależniony od liczby podłączonych urządzeń i ich poboru mocy.

Przed wyborem konkretnego modelu warto również sprawdzić jego sprawność. Producenci podają ten parametr w postaci procentów. Podstawowe modele cechują się sprawnością do 70%, bardziej zaawansowane do 80%, a topowe wersje charakteryzują się sprawnością przekraczającą 80%.

Duża wydajność i kompaktowe rozmiary

Wspomniane przetwornice impulsowe sprawiają, że zasilacze na szynę DIN cechują się kompaktowymi rozmiarami. Nawet w przypadku modeli, które wyróżniają się stosunkowo dużą mocą, zarówno rozmiar, jak i waga są niewielkie. Większości modeli jest wyposażona w tak zwane złącza śrubowe ARK, dzięki którym podłączenie przewodów nie wymaga dużo miejsca. Warto również zaznaczyć, że nie ma konieczności używania dodatkowych złączy.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Każdy zasilacz na szynę DIN musi spełniać wszystkie normy Unii Europejskiej dotyczące m.in. bezpieczeństwa. Wykorzystywanie urządzeń pochodzących z niewiadomego źródła w najlepszym wypadku może doprowadzić do niestabilnego działania całej instalacji, natomiast w najgorszym do jej uszkodzenia. 

  • Zasilacze na szynę DIN powinny być wyposażone w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i ochronę przeciwzwarciową.
  • Kolejnym istotnym elementem jest filtr PFC, którego głównym zadaniem jest wyrównanie różnic między mocą czynną a pozorną.
  • Zakres temperatury roboczej to następny parametr, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Im będzie większy, tym zasilacz wyróżnia się większą uniwersalnością i szerszym zakresem wykorzystania.

Powyższe elementy gwarantują stabilną i długą pracę urządzenia, a w skrajnych sytuacjach zabezpieczają przed uszkodzeniami. Warto także pamiętać o zapasie mocy, który powinien wynosić od 10% do 15%. Dzięki niemu ryzyko wyłączenia się urządzenia związane ze zbyt dużym obciążeniem jest praktycznie zerowe.