Zasilacz bezprzerwowy, nazywany również awaryjnym lub UPS (z ang. uninterruptible power supply), jest przeznaczony do podtrzymywania zasilania podłączonych urządzeń w przypadku awarii zasilania sieciowego. Zasilacz błyskawicznie włącza się w momencie, gdy zasilanie sieciowe zaniknie lub jego parametry będą niewłaściwe. Jednym z najważniejszych elementów UPS-a jest akumulator. To właśnie od niego zależy, jak długo opisywany sprzęt będzie w stanie dostarczać zasilanie do podłączonych urządzeń. Co warto wiedzieć o zasilaczach awaryjnych?
Rodzaje zasilaczy bezprzerwowych
Ze względu na typ działania zasilacze awaryjne można podzielić na dwie grupy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
- Zasilacze typu Online za pośrednictwem prostownika zmieniają napięcie przemienne na napięcie stałe. Następnie prostownik ponownie zmienia je na przemienne, dzięki czemu charakteryzuje się stabilnością i wysoką odpornością na różnego rodzaju zakłócenia. Modele tego typu są przeznaczone do urządzeń cechujących się dużą wrażliwością na zakłócenia sieciowe. Największym minusem takiego rozwiązania jest większe zapotrzebowanie na energię elektryczną.
- Z kolei zasilacze Offline są wyposażone w akumulator, który w trakcie pracy jest permanentnie doładowywany niewielkim prądem. Gdy pojawią się zakłócenia w dostawie energii elektrycznej, wówczas urządzenie błyskawicznie przełącza się na zasilanie akumulatorowe. Zasilacze tego typu zazwyczaj cechują się czasem przełączenia wynoszącym około 6 ms. W przypadku szczególnie wrażliwych urządzeń ten czas może okazać się zbyt długi. Największym plusem zasilaczy Offline jest niższy pobór energii, a co za tym idzie, niższe koszty eksploatacji.
Wybór konkretnego modelu jest ściśle uzależniony od jego zastosowania. Przed decyzją należy sprawdzić najważniejsze parametry zasilacza bezprzerwowego, czyli moc, napięcie, czas podtrzymania, zakres temperatury roboczej i możliwości montażu.