szybkie ładowanie telefonu

Baterie w smartfonach pozwalają na pracę nie dłuższą niż jeden dzień. Pojemności baterii nie można zmienić, ale można wybrać ładowarkę, która szybko naładuje telefon!

Szybkie ładowanie telefonu to funkcja praktyczna przy codziennym korzystaniu ze smartfona. Dowiedz się wszystkiego o szybkim ładowaniu.

Szybkie ładowanie telefonu

Obecnie baterie w smartfonach przy normalnym użytkowaniu są w stanie utrzymać pracę urządzenia nie dłużej niż przez jeden lub dwa dni (a nierzadko nawet krócej). Korzystając z telefonu codziennie bardzo ważna staje się możliwość możliwie najszybszego ładowania go. Niestety sprawa nie wygląda tak prosto jakby mogłoby się wydawać. Nie wystarczy kupić ładowarki o większej mocy, jeżeli telefon nie jest do niej przystosowany. Większość smartfonów posiada specjalne zabezpieczenia przed zbyt dużą mocą ładowania, natomiast te które nie posiadają takich zabezpieczeń mogą ulec nawet natychmiastowemu zniszczeniu oraz tym samym stworzyć zagrożenie dla wszystkich w pobliżu.

Szybka ładowarka do telefonu musi być z nim kompatybilna

Przed wyborem ładowarki sprawdź w instrukcji lub na oficjalnej stronie producenta telefonu, jakie toleruje on parametry prądowe podczas ładowania. To podstawowe kryterium, które zaważy nie tylko o tym czy zakupiony sprzęt będzie działał, ale czy również będzie pod tym względem bezpieczny. Kolejnym bardzo ważnym aspektem podczas wyboru ładowarki jest sprawdzenie kompatybilności wtyczki na końcu przewodu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest obecnie produkcja urządzeń, które zamiast kabla posiadają gniazdo na wtyczkę USB. Dzięki temu możesz zawsze używać tego samego przewodu niezależnie od ładowarki. Warto także zauważyć, że port USB typu A jest bardziej powszechnym standardem wśród ładowarek, niż wtyczki USB-C, microUSB czy Lightning.

Nawet najszybsza ładowarka do telefonu warunkowana jest przewodem

Odpowiednia ładowarka do odpowiedniego telefonu to jeszcze nie wszystko. Pojawia się tutaj kolejny problem – jeżeli ładowarka oraz telefon oferują określą prędkość ładowania, należy sprawdzić czy przewód również jest kompatybilny z takim przesyłem energii. Możliwa jest sytuacja, w której ładowarka oferuje tryb szybkiego ładowania, telefon też go obsługuje, ale po podłączeniu zestaw nie działa, ponieważ przewód stanowi tak zwane “wąskie gardło” dla energii (generuje opór). Warto zaopatrzyć się w przewody, które posiadają takie same ograniczenia jak Twój smartfon – będzie to dla niego dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed sytuacją, w której nawet niechcący podepniesz niewłaściwe źródło energii.

Jak szybko naładować telefon – ładowanie przewodowe i indukcyjne

Zarówno w technologii przewodowej, jak i tej bezprzewodowej dostępne są systemy szybkiego ładowania. Część smartfonów obsługuje 10 W, inne mogą być ładowane mocą 50 W, a istnieją już modele, które pozwalają na 120 W. Warto zwrócić także uwagę na to, że oprócz przewodowych rozwiązań, na rynku obecne są już szybko ładujące ładowarki indukcyjne. Oczywiście – standard ten jest trochę wolniejszy od przewodowego, jednak wiąże się z dużo większą wygodą oraz pozwala zmniejszyć zużycie gniazda ładowania w telefonie.

Jak naładować szybko telefon zachowując bezpieczeństwo?

Jeżeli producent telefonu przewiduje szybkie ładowanie o wartościach nie przekraczających tych, które opisane są na płytce znamionowej ładowarki – jest to bezpieczne rozwiązanie. Warto jednak zastanowić się jeszcze nad wpływem szybkiego ładowania na trwałość telefonu. Oczywiście urządzenie będzie pracowało prawidłowo przez bardzo długi czas, ale w obecnie produkowanych urządzeniach stosowane są najczęściej akumulatory typu Li-Ion. Specyfika takich ogniw sprawia, że szybsze ładowanie regularnie stosowane ogranicza żywotność baterii. Dlatego korzystając z technologii szybkiego ładowania warto stosować ją tylko w przypadku konieczności. Jeżeli potrzebujesz w krótkim czasie szybko naładować telefon w ciągu dnia, to skorzystaj z tego rozwiązania, natomiast jeżeli podłączasz telefon na noc, wyłącz tryb szybkiego ładowania (lub skorzystaj z wolniejszej ładowarki).

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.