Przetwornica napięcia umożliwia bezpieczne i stabilne zasilanie urządzeń, których nie moglibyśmy bezpośrednio podłączyć do układu zasilającego, z uwagi na inną charakterystykę prądu. Innymi słowy, przetwornica dostosowuje napięcie i natężenie prądu do wymagań podłączonego urządzenia, jednocześnie minimalizując straty mocy.

Rodzaje przetwornic napięcia

Zasadniczo urządzenie elektroniczne lub elektromechaniczne, przeznaczone do zmiany napięcia można podzielić na trzy grupy.

  • Pierwszą z nich są przetwornice typu step-down, czyli modele, które obniżają napięcie wejściowe. W praktyce można do nich podłączyć sprzęt, który do zasilania wymaga znacznie niższego napięcia (np. 9V), niż napięcie wyjściowe (np. 230 V).
  • Drugi typ to przetwornice step-up, czyli urządzenia, które podwyższają napięcie. Wiele z nich ma wbudowany regulator, dzięki któremu użytkownik może precyzyjnie dostosować wysokość napięcia do podłączonych urządzeń.
  • Trzecią grupą są przetwornice step-up/step-down. Sprzęt tego typu umożliwia zmianę napięcia wejściowego zarówno na wyższe, jak i na niższe. Przetwornice tego typu charakteryzują się największą uniwersalnością, dlatego często są wykorzystywane w elektronice i robotyce.

Zastosowanie przetwornic

Urządzenia przeznaczone do zmiany napięcia wejściowego są często wykorzystywane w różnego rodzaju układach zasilanych bateryjnie. Z kolei przetwornice o dużej mocy są często spotykane w kamperach i samochodach wyprawowych. Urządzenia tego typu umożliwiają zasilanie takich sprzętów jak laptopy, tostery, czajniki elektryczne i inne przedmioty codziennego użytku. Oczywiście do prawidłowego działania trzeba posiadać odpowiedni akumulator cechujący się dużą pojemnością.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 8

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.